Heidit Kaio • 26. juuni 2002 kell 9:19

Intervjuu maksuameti peadirektori Aivar Sõerdiga

Kohus tunnistas politsei ja maksuameti tegevuse Divecis läbiotsimise korraldamisel ja sealt materjalide äravõtmisel õigeks.

Alles nüüd leidis kohtus tõendamist, et Diveci juhid püüdsid igati takistada uurimistoimingute teostamist, kutsusid appi turvafirma politseinike väljaviskamiseks, lukustasid arvutid, üritasid dokumendikotte aknast välja visata ja koguni püüdsid läbiotsijaid ühte ruumi sulgeda.

<b>Mis Diveci asjadest tänaseks saanud on?</b>

Kokku on Diveci materjalide põhjal alagatatud 333 revisjoni, millest tänaseks lõpetatud 232. Kõik pole veel töösse antud, nii et neid tuleb juurde.

Kokku on tuvastatud riigile tekitatud kahju 473 mln krooni ulatuses, sellest 264 mln krooni kriminaalasjades. Tänaseks on sellest tasutud 36,7 mln krooni.

Usume, et pärast äsjast kohtuotsust hakkab raha paremini laekuma.

<b>Kui kohtus leiab lõplikult tõendamist, et dokumentide võetusega ei rikutud kellegi põhiseaduslikke õigusi, lööb see vist jalad alt paljudel maksuvabade firmade abil maksupettuste kavandajail.</b>

Tõe väljaselgitamine muutub lihtsamaks ja hämamine selle teema ümber lõpeb.

<b>Maksuametit on süüdistatud tegutsemises kellegi või millegi huvides.</b>

Mulle jääb arusaamatuks süüdistus, justkui me oleksime viimasel ajal reegleid muutnud. Maksuamet pole kunagi öeldnud, et off-shore firmasid võib kasutada maksude tasumisest kõrvalehoidmiseks või variisikute kasutamine on lubatud.

Näen siin ühiskonnas tekkinud hirmu, et asjad tulevad avalikuks ning enam ei saa anonüümselt tehinguid teha ja erinevaid skeeme kasutada. Seni kaunis hästi toiminud petuskeemid on sattunud löögi alla. Maksuvaba firma kate pole enam kindel ja see on tekitanud paanikat.

Intervjuu vahendas Sirje Niitra

Hetkel kuum