Ülo Toomsalu • 4. juuli 2002 kell 8:34

EPL: Firma otsib kuulutusega laenuraha

Turgude ja kaubanduskeskuste arendamisega tegelev firma otsib lehekuulutuse kaudu laenuandjaid, pakkudes tagatiseks oma aktsiaid.

Eilses Äripäevas avaldatud kuulutuses pakub ?suur firma, kellel on palju kinnisvara? võimaluse paigutada raha deposiidile, garanteerides hea protsendi ja tagatise', kirjutab Eesti Päevaleht.

Raha paigutamine deposiidile on aga Eestis lubatud vaid litsentsiga, nii et see oleks finantsinspektsiooni juhatuse liikme Andres Kurgpõllu sõnul antud juhul ilmselt ebaseaduslik.

Kuulutuses antud telefoninumbril vastanud naisterahvas ütles, et poole miljoni krooni puhul laenaks firma selle kaheks aastaks ja maksaks aastas 12 protsenti intresse. Tagatiseks pakkus ta firma aktsiaid. Telefoni teel polnud ta nõus firmast lähemalt rääkima, öeldes vaid, et sellel on kaubanduskeskused Tallinna kesklinnas, Õismäel, Mustamäel ja ka muud kinnisvara.

Eesti Päevalehe andmeil on laenaja AS Serpon või Serponiga seotud isikud. Neile kuuluvad tõenäoliselt Merekeskus, Balti jaama kaubanduskeskus, Nurmenuku keskus Õismäel, Kännu Kukk, mitu turgu ja muud kinnisvara.

Krediidiinfo andmeil oli Serponi käive 2000. aastal üle 32 miljoni krooni, kasum üle 100 000 krooni.

Investeerimispanga LHV osanik Rain Lõhmus ütles, et tema ei laenaks oma raha ettevõttele nii, et tagatiseks oleksid vaid aktsiad. ?Aktsiate tagatiseks võtmise puhul peab aru saama, mis nad väärt on, kuid selle mõistmiseks tuleb teada, mis on ettevõtte väärtus,? ütles ta. ?Kinnisvaratagatis on küll kindlam, kuid ettevõte võib ühel hetkel kinnisvara ära müüa või on sellele võetud juba väga suured laenud.?

Laenuvõtjatelt ei õnnestunud kommentaari saada.

Hetkel kuum