Ülo Toomsalu • 4. juuli 2002 kell 8:35

EPL: Kaali kraatritest tehtav film jõuab Discovery ekraanile

Eestlaste ja lätlaste ühistööna valmib tulevaks aastaks Kaali meteoriidikatastroofi käsitlev dokumentaalfilm ?Päikese kodu?.

Tootjad loodavad levitada filmi Skandinaavias ja ka populaarteaduslikke materjale näitavas telekanalis Discovery, kirjutas Eesti Päevaleht.

Sel nädalal filmitakse Saaremaal loodust, arheoloogilisi väljakaevamisi Tõnijal, lavastatud ajaloolisi stseene ja kohalike inimeste uskumusi Kaali kraatrist.

Vändatav dokumentaalfilm püüab haarata kõike, mida Kaali kohta on kunagi arvatud.

?Film ei ole väga keeruline, vaid katse jutustada lihtsamas keeles Kaali meteoriidi kukkumisest ja järgnenud muutustest,? ütles rezhissöör Urmas E. Liiv. ?See on populaarteaduslik film, mis ei lähe väga sügavuti.?

Film on eesti, läti ja inglise keeles. Läti keeles sellepärast, et teos sünnib koostöös lätlastega, inglise keelt on aga vaja selle levitamiseks mujal maailmas.

Ettevalmistööd on kestnud kaks aastat ja läbi on töötatud palju materjali. Eesti-poolne produtsent Riho Västrik ütles, et oma koht on Lennart Meri teooriatel ja 1976. aastal ilmunud Meri raamatul ?Hõbevalge?.

Filmi tegijad loodavad, et nende teos jõuab mitme maa teleekraanidele. ?Soome YLE on lubanud võtta filmi eetrisse, lähiajal alustame kõnelusi Rootsis ja eelläbirääkimised on peetud Discoveryga,? ütles Västrik.

Hetkel kuum