Ülo Toomsalu • 4. juuli 2002 kell 8:45

Virumaa Teataja: Kontrollijad annavad farmereile pikendust

Kuigi 1. juuliks oleks farmid pidanud seadusega sätestatud hügieeninõuetele vastama, saavad piimatootjad aega alustatud tööde lõpetamiseks.

Lääne-Viru veterinaarkeskuse juhataja Jüri Gustavsoni sõnul antakse lisaaega oma farmide hügieeninõuetega vastavusse viimiseks nendele talunikele, kes on juba tööd alustanud, kirjutas Virumaa Teataja.

?Arvan, et 80-90% farmidest tulevad nõuete täitmisega toime, ülejäänud jäävad hätta,? ütles Gustavson.

Kadrina valla Ridaküla talunikud Mare ja Enno Jersov ei pea pelgama, et kontroll nende piimatootmisele veto peale paneb. Nende 1980ndatel aastatel valminud laudas on nüüd sisse seatud torusselüps ja ehitatud särav uus piimaruum. Selle ehitamine nõudis perelt kopsaka summa.

Mare Jersovi sõnul osteti odavamad pruugitud Soome piimajahutid. ?Loodan, et ajavad asja ära,? sõnas ta.

Laenu Jersovid farmi nüüdisajastamiseks ei võtnud. ?Selle raha sain metsamüügist,? ütles Enno Jersov.

Kadrina valla loomaarsti ja volitatud veterinaarinspektori Vilve Ala-Paali sõnul elavad Ridakülas töökad inimesed, kes on oma farmis väga palju juba ära teinud. Kui aga piimatootmine kontrollimise ajal siiski nõueteni ei küüni, antakse lisaaega. ?Neile, kes on alustanud remonti, annan jooksva tõendi, aga lõpuks peab töö tehtud saama,? selgitas Ala-Paal.

Mõned Kadrina valla loomapidajad on lehmapidamisest juba loobunud, teised lubavad kohe lõpetada, kui lõplik korraldus tuleb. ?Muist lüpsikarja pidajaid tahab hakata lihaveiseid pidama,? teadis loomaarst.

Lääne-Viru veterinaarkeskuse juhataja Jüri Gustavsoni sõnul nõuab piimafarmilt nõuete täitmist toidu- ja mitmele teisele Eesti seadusele toetuv ?Hügieeninõuete eeskiri toorpiima tootmisele piimatootmisfarmis?, mis on koostatud eurodirektiive silmas pidades. ?Nõuetele vastavad piimafarmid kantakse registrisse, lihatööstused aga saavad ametliku tunnustuse,? selgitas Gustavson nõudeid lähemalt.

Farme kontrollivad iga kolme kuu järel piirkondlikud volitatud loomaarstid, kes annavad farmile veterinaartõendi, mille alusel võib piima müüa.

Hetkel kuum