Ülar Lauk • 19. juuli 2002 kell 11:42

Ladina-Ameerikas ähvardab naftaleiukoha pärast puhkeda sõda

Nicaragua teade kavatsusest alustada naftaluuret territoriaalvetes, millele pretendeerib ka Honduuras, on viinud riigid sõja äärele.

Honduuras on lubanud viia Nicaragua piirile sõjaväeüksused ja ähvardas ebameeldivustega väliskompaniisid, mis hakkavad otsima naftat vaidlusalustes vetes.

Möödunud nädalal teatas Nicaragua president Enrique Bolanos, et neli USA kompaniid on kutsutud osalema mitme naftaleiukoha töötlemises. Üks neist asub Kariibi mere tsoonis, millele on ammu esitanud oma pretensioonid Honduuras. Kaks riiki pole suutnud kuidagi kokkuleppele jõuda, kuidas peaks kulgema nendevaheline merepiir.

Honduurasest lõuna pool asuv Nicaragua arvab, et merepiir peaks kulgema jätkuna maismaapiirile st liikuma 15ndalt põhjalaiuse kraadilt 17ndale. Honduuras arvab, aga et sel juhul läheks Nicaraguale 30 000 ruutkilomeetrit mereterritooriume ning on seisukohal, et piir peaks kulgema otse mööda laiuskraadi.

Vaidlus läks tuliseks 1999.aastal, kui Honduuras kirjutas alla lepingu Kolumbiaga, milles viimane asus Honduurase poolele. Vastuseks kehtestas Nicaragua Honduurase kaupadele 35protsendise tollimaksu. Asi anti rahvusvahelisele Haagi kohtule, kus seda siiamaani arutatakse. Oodatakse, et otsus langetatakse järgmisel aastal - Nicaragua ei soovinud aga niikaua oodata.

<#Kommersant=http://www.kommersant.ru/archive/archive-material.html?docId=332818>

Hetkel kuum