Inge Rumessen • 30. august 2002 kell 10:27

ÜP: Teise kvartali majanduskasv 4%

Ühispanga hinnangul oli teise kvartali majanduskasv mõnevõrra kiirem kui esimeses kvartalis, prognooside kohaselt 4%.

?Me tugineme oma hinnangus sellistele näitajatele nagu paranenud tööstustoodangu kasv, mis on tõusnud 6,4% võrreldes möödunud aasta sama perioodiga. Esimeses kvartalis oli sama näitaja ?1,7%,? selgitas Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing. Vähenenud on tööpuudus. Ühispanga hinnangul oli tugevalt alla 10% number oli igas mõttes üllatuslik. Kasvanud hõivatute arv ning jätkub kiire palgakasv.

Teisipäeval avaldab statistikaamet teise kvartali majanduskasvu esialgsed tulemused.

Ühispanga hinnangul Endiselt toetab majanduskasvu sisenõudlus, eelkõige eratarbimine ja investeeringud, mida toetab soodne intressikeskkond. Välisnõudlus on nõrk, kuigi teatav paranemistendents leidis aset ka selles valdkonnas ja seda eelkõige tänu teenuste bilansis toimunud positiivsetele muutustele.

Kaupade ekspordi langustempo oli teises kvartalis küll märgatavalt madalam kui esimeses, kuid samuti asendus impordi langus väikese tõusuga, mistõttu netoefekt majandusele oli pigem negatiivne.

Üks suurimaid küsimärke on ülivolatiilne ja seetõttu raskesti hinnatav varude muutuse number, mis andis esimese kvartali kokkuvõttes enamiku majanduskasvust. Samas ei ole varude kasv midagi, mis võiks jätkuda lõputult ja olla aluseks jätkusuutlikule kasvule - siit ka oht võimalikust varude vähenemisest majanduskasvu jooksvatele numbritele.

Hetkel kuum