2. september 2002 kell 9:10

Osakonteinervedude turul uus tegija, oodata veohindade langust

Impordisuunalisele osakonteinerveoturule Kaug-Idast ja Kagu-Aasiast tuli uus tegija Maersk Logistics, oodata on veohindade langust.

Impordisuunaliste osakonteinervedude ehk LCL teenuste turule lisandus 22.juulil senise kohaliku turuliidri Shipco ja Schenkeri kõrvale veel Maersk Logistics.

Maersk Logistics Eesti ASi tegevjuhi Illimar Pauli kinnitusel seoses kolmanda teenusepakkuja lisandumisega veohinnad alanevad. 'Samas võimaldab see tõsta Eesti kaubandus-ja tootmisettevõtete konkurentsivõimet näiteks Läti jaLeedu firmade ees, kuna hanked muutuvad oluliselt soodsamaiks' lisas Paul.

Lisaks regulaarse veoteenuse pakkumisele toetab Maersk Logistics partnerlussuhete loomist Eesti ettevõtjate ning Kaug-Ida tarnijate vahel.

Kaupu saab Orient IMpress LCL nime kandvat teenust kasutades regulaarselt Tallinna toimetada hetkel 41st Kaug-Ida ja Kagu-Aasia lähtepunktist, sealhulgas 10st Hiina, seitsmest Jaapani ja viiest India sadamast. Kaup väljub Pauli kinnitusel igal nädalal kõigist lähtepunktidest ka siis, kui seda on alla kuupmeetri (cbm). Maerskil puudub minimaalse koguse piirang ehk siis on võimalik vedada kasvõi mõnda pliiatsit korraga, selgitas Paul ja demonstreeris kinnituseks arvet 19le USA dollarile (305 krooni) mereveo eest Taiwanist Tallinnani, millele oli koguseks märgitud 0,2 cbm.

Tarneaeg Maersk Logisticsi konsolideerimissadamast Tanjung Pelepasist Malaisiast Tallinnani on 26 ja näiteks Hong-Kongist 36 päeva. Muuhulgas on Hong Kong peamiste konkurentide Shipco ja Schenkeri saadetiste konsolideerimispunktiks Kaug-Idas.

Sügisest plaanib Maersk Logistics koostöös A.P. Moller gruppi kuuluvate Estonian Air Cargo ja Maersk Air Cargoga asuda oma uut teenust ja traditsioonilisi täiskonteinervedusid (FCL) toetama õhusillaga Kaug-Idast, mis võimaldab importööridel tuua kiirelt kohale mereveo transiitajale vastava perioodi nõudluse jagu kaupu.

Gunnar Aru, ASi Shenker lennu- ja konteinervedude direktor sõnas, et Schenkeril on Aasias ühendus 44 sadamaga, kuid hinnapäringuid saab saata ka nimekirjavälistesse sadamatesse. 'Maerskiga sarnaselt ei ole minimaalset kogust, kuid on minimaalne hind, mis on hetkel 80 - 100 USA dollarit,' lisas Aru.

Hetkel kuum