Kohus kuulas eilsel istungil üle Hüvitusfondi eksjuhi Arle Mölderi sõbratari ja kaks tunnistajat.
Istungil oli süüalusena kohal Annaliisa Vinnal (26), kes on Hüvitusfondi endise juhi Arle Mölderi (29) elukaaslane. Vinnalit süüdistatakse 5,4 miljoni kroonise tulu varjamises ja 1,4 miljoni krooni ulatuses tulumaksu maksmata jätmises 1997-1998. aastal. Süüdistuse järgi käsutas Vinnal Bahamal registreeritud firmat Brilliant Holdings, mille arvelt Tallinna Pangas (hiljem Ühispangas) võttis välja sularaha.
Kohtus andsid eile tunnistusi Tallinna Panga endised privaatpanganduse osakonna töötajad Jürgen Rehemägi ja Annika Juhanson. Nad ütlesid, et puutusid Vinnaliga kokku kui privaatpanganduse kliendiga. Ühtlasi vahendas Tallinna Pank Vinnali väärtpaberitehinguid, mis teostati läbi firma Brilliant Holdings.
Kohtusse olid eile tunnistajatena kutsutud ka Mart Kukk ja Andrus Ojanurme, kes olid saanud Brillianti arvelt raha. Aga nimetatud isikuid kohtusse ei ilmunud. Samuti ei ilmunud kohtusse tunnistajana Rein Niitso, kes oli aidanud vahetada Brillianti direktori kohal olnud Arle Mölderi ühe variisiku, Briti kodaniku Sarah Petre-Mearsi vastu. Niitso oli oma kabinetis Aare Raigi advokaadibüroos hoidnud ka 5,4 miljonit krooni sularaha, mille Vinnal oli oma tunnistuse järgi Petre-Mersile üle andnud ja mille Petre-Mears oli kotiga Inglismaale viinud.
Kohtusaalis esimeses pingis tikksirge seljaga istunud ja disainer-kostüümi riietatud Vinnal esitas kohtule paaril leheküljel audiitori arvamuse Brillianti äriseisu kohta. Sellele oli lisatud üle 70 lehekülje dokumente. Samuti esitas Vinnal kuuest punktist koosneva kaitsekõne, milles väitis esmalt, et ettevõtte kohustused ei peaks laienema eraisikule. Teiseks, temal kui eraisikul ei olnud vajadust tuludeklaratsiooni esitada, kuna sai tulu ainult ühest töökohast. Kolmandaks ei saanud Brilliant äritegevusest tulu, vaid ligi 3 miljonit kahju. Neljandaks oli Brilliant registreeritud madala maksumääraga piirkonnas. Viiendaks oli Vinnal Brillianti ka raha sisse pannud, mitte sealt välja võtnud. Ja kuuendaks oli maksuameti kontrollakt ebaseaduslik.
Esitatud küsimustele Vinnal ei vastanud, kasutades tal selleks olnud õigust. Vinnali väidete peale ütles prokurör Krista Aas, et süüdistuse järgi kasutas Vinnal juriidilist isikut oma tulude varjamiseks. Uurimise käigus tuvastas politsei, et enamik rahast oli Brillianti arvele laekunud Hüvitusfondist. Ja sealt läks see edasi nii eraisikutele kui offshore-firmadele. Muu hulgas finantseeris Brilliant Vinnali ja Mölderi puhkusereise ja maksis teatripiletite eest.
Samuti selgus uurimise käigus, et Sarah Petre-Mears vormistati Brillianti juhiks tagantjärele. Petre-Mearsi ennast polnud võimalik üle kuulata, kuna päringule saabus Interpoli kaudu vastus, et tegemist on korraliku ja seadusekuuleka kodanikuga, kes juhib firmat, mis pakub varidirektori teenust. Samas tuvastas politsei, et mingit Petre-Mearsi käsutuses oleva raha liikumist üle Eesti piiri pole deklareeritud.
Kokku on Brillianti arvelt läinud välja 1997. aastal 43 miljonit krooni ja 1998. aastal 2 miljonit krooni. Enamik rahast tuli firma arvele Hüvitusfondist. Panga väljavõttest selgub, et niipea, kui summa Brillianti arvele laekus, võeti see kohe sularahas välja.
Vinnali istung jätkub 17. oktoobril kell 10.00. Selleks ajaks on taas kohtusse tunnistajatena kohale kutsutud Arle Mölderi tuttavad Mart Kukk ja Andrus Ojanurme ning Rein Niitso Aare Raigi advokaadibüroost.