Inno Tähismaa • 27. september 2002 kell 14:46

Osa valitsuse välismaale paigutatud miljardist on juba tagasi toodud

Osa möödunud nädalal ja selle nädala algul välismaale paigutatud valitsuse rahast on juba tagasi toodud.

Riigikassa juht Ülle Mathiesen ütles, et kui vahepeal ulatus välismaale hoiustatud summa miljardi kroonini, siis täna on see ligi 700 miljonit. ?Summa muutub iga päev,? ütles Mathiesen. Tema sõnul sõltub see väljamaksetest. Seetõttu ei osanud ta öelda, kas välismaalt on vaja veel raha tagasi tuua.

Mathiesen ütles, et riigi raha liikumisel kehtib seaduspärasus, et kuu esimese kümne päevaga läheb pensionideks ja toetusteks välja 1,2-1,3 miljardit krooni ja sisse tuleb 300-400 miljonit. Sel ajal teeb riigikassa väljamakseid reservide arvelt. Kuu 9.-10. kuupäeval tuleb sisse sotsiaalmaks ning 20. kuupäevaks käibemaks.

Mathiesen ütles, et Läände paigutatakse raha, mis moodustab igapäevase puhvri. Juba aasta algusest on puhver pidevalt suurenenud, mistõttu seda saab välismaale paigutada. Mathieseni hinnangul on tänavu maksud väga hästi laekunud ja aasta lõpuks on tagavara suurem kui planeeritud. Osa enam laekunud rahast on juba varem jooksvalt välismaale investeeritud.

Valitsus asus möödunud nädalal vastavalt kokkuleppele Eesti Pangaga hoiustama vaba raha välismaal. Seni oli raha hoitud Eesti pankades. Raha väljaviimise põhjuseks toodi majanduse ülekuumenemine ja liigne tarbimine, mida püütakse jahutada rahapakkumise vähendamisega.

Hetkel kuum