Ülo Toomsalu • 27. september 2002 kell 6:43

PM: Sangaste valla maainfo sattus varaste küüsi

Valgamaal Sangaste vallamajja sisse murdnud vargad kadusid koos maakorraldaja arvutis olnud andmebaasiga.

Andmebaas sisaldas üksikasjalikku informatsiooni selle kohta, kui palju ning kui väärtuslikku maad vallaelanikel on, kirjutab Postimees.

Eile arvutihooldusfirma spetsialistid kohale kutsunud Sangaste vallavanem Kaido Tamberg oli pärastlõunaks veendunud, et vargad ei murdnud teisipäeva öösel vallamajja sisse ainult konverentsitehnika ja sularaha pärast.

Esialgu kahjusid kokku arvates leiti küll, et kadunud on DVD-mängija Philips koos kõlaritega, Toshiba diaprojektor, kaks meeste ülikonda ja 40 848 krooni sularaha, mis oli olnud kapis luku taga. Kogukahjuks nimetas vallavalitsus politseile 135 000 krooni.

Alles hiljem selgus, et sissemurdjad on käinud ka maakorraldaja arvuti kallal. Ruumides oli teisigi arvuteid, kuid nende vastu sissemurdjad esialgseil andmeil huvi ei tundnud.

Tambergi sõnul on arvutispetsialistide abil nüüd ka kindlaks tehtud, et vargad olid arvutist kopeerinud kõigi valla maaomanike kohta käiva info. Alates nende isikukoodidest kuni selleni välja, kui palju ning kui väärtuslikku maad kellelgi on ja kas see on ostetud või päritud.

Peale selle said vargad enda käsutusse kaardi, millel kõigi maavalduste piirid peal. Tamberg ütles, et arvutisse sissemurdjad üritasid andmed kopeerimise järel masinast hoopis kustutada.

Kaardi puhul see neil ka õnnestus, kuid maaomanike kohta käiva info said arvutispetsialistid taastada.

?Ei teagi, mida sellest arvata,? lausus vallavanem Tamberg. ?Ilmselt neid valdkondi, kus seda infot kasutada, jätkub. See võib olla kas või heaks infobaasiks, kui kaupa teha tahetakse.?

Hetkel kuum