Inno Tähismaa • 11. oktoober 2002 kell 12:53

Ettevõtjad soovivad Eesti Pangalt enam koostööd

Täna keskpanga juhtidega kohtunud ettevõtjad soovivad Eesti Pangalt rohkem koostööd.

Ettevõtjate delegatsiooni juhtinud AS Pakterminali nõukogu esimees Aadu Luukas ütles, et edastas keskpanga esindajatele soovituse, et Eesti Pank kui põhiseaduslik institutsioon teeks enam koostööd valitsuse, erasektori ja kommertspankadega. ?Küsimus on selles, et teatud koostöö saavutamine oleks efektiivsem kui olukord, kus üks kolmest tegutseb omapäi,? ütles Luukas.

Kohtumise ajendiks oli keskpanga 12. septembril edastatud signaal, et Eesti majandus on üle kuumenenud ja vajab maha jahutamist valitsuse hoiuste riigist väljaviimise teel. Ettevõtjad olid keskpanga sammu üle üllatunud ja pahased. ?Signaal, et viiakse raha riigist välja, ei lahenda küsimusi, vaid jääb signaaliks,? ütles Aadu Luukas täna pärast kohtumist keskpankuritega.

Keskpanga president Vahur Kraft keskendus tänasel kohtumisel Eesti majandusliku olukorra kirjeldamisele. 'Edu võti on makrotasakaal, mille hoidmine saab edasises olema raskem, aga mitte vähem oluline kui praegu. Ilma majanduse tasakaalu säilitamata ei ole võimalik ei stabiilne kasv ega heaolu tõus,? ütles Kraft.

Tema sõnul eeldab investeeringute sissevool liigse inflatsiooni vältimist, tootlikkusele vastavat palgatõusu, investorite usaldust ning kindlust Euroopa Liidu ja Euroopa Majandus- ja Rahandusliiduga liitumise osas.

Luukas ütles, et tänasel kohtumisel enam raha väljaviimisest ei räägitud. ?See on toimunud fakt,? ütles ta. Luukase sõnul kuulasid ettevõtete esindajad ära keskpanga põhjaliku majandusülevaate. Keskpanga juhid kinnitasid, et majanduses kriisiolukorda pole. Samuti ütlesid keskpanga esindajad, et ei kavatse lähiajal ühepoolseid samme ette võtta.

Keskpanga avalike suhete juht Janno Toots ütles kohtumist kommenteerides, et praegu on olnud tegu üksnes raha väljaviimisega ja pankade normatiivide karmistamisest pole juttu olnud, nagu oli see 1997. aastal.

Toots keskpanga edasisi samme ei kommenteerinud, aga ütles, et praegu teeb keskpank koos finantsinspektsiooniga analüüsi, kuidas muuta pankade laenutingimusi. Ta ütles raha väljaviimist kommenteerides, et miljardi krooni ümberpaigutuseks tähtaega pole. See tähendab, et raha võib peatselt tagasi tulla, aga ka aastateks välismaale jääda.

Toots sõnas, et keskpank lähtub oma otsuseid tehes majanduslikust olukorrast, kus tarbimislaenude kasv on olnud aasta algusest 15% ja tarbimisliisingu kasv 20%. Viivises (10 päeva tähtaega ületanud) tarbimislaenude osa on kasvanud 9,8%le.

Hetkel kuum