• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tööstustoodang suurenes hüppeliselt

  Keskmisest enam suurenes turba-, tekstiili- ja paberitööstus. Septembrikuine müügikasv tööstuses on selle aasta suuremaid.
  Üheksa kuu kokkuvõttes on esialgsetel andmetel suurenenud müük tööstuses võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ligi 8, olles ligi protsendipunkti võrra kiirem kui eelmise aasta samal perioodil.
  Kiire müügikasv tööstuses tunnistab majandusministeeriumi hinnangul seda, et ettevõtetel jätkub tellimusi ja toodangu nõudlus püsib kõrge. Samas on osa septembrikuisest suurest müügikasvust tingitud eelmise aasta madalast baasist, kus eelmise aasta septembris jäi tööstusettevõtete müük üsna kesiseks. Oma mõju võis avaldada kõrgele müügikasvule ka see, et sellel aastal oli septembris üks tööpäev rohkem kui eelmisel aastal.
  Suhteliselt hästi on läinud tekstiili- ja rõivatööstusel, kus müük kasvas eelmise aasta septembriga võrreldes ligi kolmandiku võrra. Eelmise aastaga võrreldes on parem müügiedu selle aasta septembris saatnud ka puidu-, paberi- ja mööblitööstuse ettevõtteid.
  Samuti on suurenenud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga rohkem kui kolmandiku võrra raadio-, televisiooni- ja sideseadmete toodete müük, mis oli ka selle aasta augustikuuga võrreldes ligi kümnendiku suurem.
  Suhteliselt hästi võrreldes eelmiste kuudega on läinud toiduainetööstusel, kus septembrikuine müügikasv võrreldes aastatagusega oli selle aasta suurim, ligi 11. Samas on see kasv selgitatav eelmise aasta madala baasiga. Augustiga võrreldes müük selle aasta septembris siiski alanes, tingituna vähenevast nõudlusest piimatoodete järele. Mitmeid kuid kestnud kalatoodete müügi vähenemine on praeguseks pöördunud tõusule, septembris kasvas müük eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 8, selle aasta augustiga võrreldes aga ligi viiendiku võrra.
  Aasta lõpukuudel müügi kasv tööstusettevõtetes jätkub senises tempos, kuid kindlasti mitte nii suures mahus kui septembris. Tööstusettevõtete positiivseid ootusi lähikuude suhtes peegeldab Eesti Konjunktuuriinstituudi töötleva tööstuse kindlustunde indikaatori jätkuv tõus. Tööstusettevõtete müügipositsioonide paranemist lubab ka aasta lõpukuudel oodatav välisnõudluse paranemine. Aasta kokkuvõttes jääb tööstuse müügikasv 7?8 piiresse.
  Eesti suurim turbatööstus, AS Tootsi Turvas teenis tänavu üheksa kuuga ligi kolmandiku rohkem kasumit kui mullu samal perioodil.
  Ettevõtte peadirektori Kai Mäelehe andmetel küündis Tootsi Turba käive tänavu üheksa kuuga 119,9 mln kroonini, mullu samal ajavahemikul oli see 84,5 mln kr. Kasv seega 30. Samas teenis selle ajaga ka ligi kolmandiku võrra rohkem ehk 21,1 miljonit krooni kasumit. Mullu kujunes üheksa kuu kasuminumbriks 14,8 miljonit krooni.
  Statistikaameti andmetel tõusis tänavu üheksa kuuga turbatootmine võrreldes 2001. aasta sama perioodiga 40.
  Kai Mäeleht põhjendas tõusu eelkõige turbatööstusele soodsate ilmaoludega ning aastataguse langusega, mille järel turba tarbijad tahtsid varusid soetada. September, mil tavaliselt sajab vihma, tuli väga ilus ning tootjatele soodus. ?Planeerimine ei ole turbatööstuses just kadestamisväärt ettevõtmine, see on nii, kuidas keegi oskab ja tunnetab,? ütles peadirektor.
  Tema kinnitusel tähendab ilus suvi ühtlasi ka konkurentsi, sest turul on siis kaupa suhteliselt palju.
  ASi Tootsi Turvas enamusaktsiate ostuks sõlmis septembris eellepingu suur Soome kontsern, 6,5 miljardi kroonise aastakäibega Vapo Oy.
  Tootsi Turvas annab tööd 400 inimesele. Tootsi Turvas toodab nii kütte- kui kasvuturvast. Sellest 60, s.o umbes 160 laevatäit aastas, eksporditakse. Ekspordist läheb Rootsi 75, Madalmaadesse ja Taani 15 ning muudesse riikidesse 10.
  Ramsi Turvas teenis tänavu üheksa kuuga miljon krooni kasumit ja kahekordistas toodangut.
  Ramsi Turba tegevdirektor Kaljo Rattasep ütles, et statistikanumber näitab järsku turbatootmise kasvu lihtsalt põhjusel, et möödunud aastal ei saanud rabas tööd teha.
  ?Toodangu maht on meil tänavu kahekordistunud,? märkis Rattasep. ?Põhiline, mis meid muidu segab, on ilm. Kui möödunud aastal saime esimese turba kätte juunis, siis tänavu aprillis.? Tema kinnitusel kujutab tänavune toodanguhulk endast siiski üsna tavalist ehk normaalset mahtu.
  Ettevõtte üheksa kuu käive jäi mullu sama perioodiga võrreldes 3 miljoni krooni võrra väiksemaks, küündides 16 miljoni kroonini. Turbatootmises müüakse toodang valdavalt kogumisele järgneval aastal ning tänavu esimesel poolaastal polnud ettevõttel kehva 2001. aasta tõttu suurt midagi müüa.
  Aasta loodab kümmekonna alalise töötajaga Ramsi Turvas lõpetada 20 miljoni kroonise käibega. Rattasepa väitel asutakse juhtudel, kui ilm ei lase Euroopas turvast koguda, seda sisse vedama teiste mandrite riikidest, sh Kanadast.
  ÄP Online
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Hästi sihitud piirangud, aga viirus lendas juba radarist välja
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tallinna börs võttis suuna alla
Tallinna börs oli täna pärast kaks päeva kestnud kiiret tõusu langemas. Kohalikud pangad odavnesid Coopi headele tulemustele vaatamata, suurim langeja oli Ekspress Grupp.
Tallinna börs oli täna pärast kaks päeva kestnud kiiret tõusu langemas. Kohalikud pangad odavnesid Coopi headele tulemustele vaatamata, suurim langeja oli Ekspress Grupp.
Nimekiri avalik: TOP 1000 Enefit Greeni aktsionäri Vaata 1000 suuremat investorit!
Homme kauplemist alustava Enefit Greeni aktsionäride nimekirjast leiab tuntud ärimehi ja poliitikuid, aga ka meelelahutusest tuntud nimesid.
Homme kauplemist alustava Enefit Greeni aktsionäride nimekirjast leiab tuntud ärimehi ja poliitikuid, aga ka meelelahutusest tuntud nimesid.
Kaupmehed kehtestavad vabatahtlikult uued piirangud
Eesti Kaupmeeste Liidu liikmed sõlmivad avaliku kokkuleppe rakendada vabatahtlikult piiranguid ja meetmeid, et tõkestada koroonaviiruse levikut kaubanduspindadel.
Eesti Kaupmeeste Liidu liikmed sõlmivad avaliku kokkuleppe rakendada vabatahtlikult piiranguid ja meetmeid, et tõkestada koroonaviiruse levikut kaubanduspindadel.