Ülo Toomsalu • 25. oktoober 2002 kell 6:06

EPL: Eramud kerkivad mererannale keelust hoolimata

Mere äärde maju ehitavad ja randa lõhkuvad rikkurid ei pea kehtivaid seadusi millekski ning vilistavad keskkonnaametnike ettekirjutustele.

Harjumaa keskkonnainspektorite sõnul toimib süsteem, kus esmalt rajatakse ebaseaduslikult maja ning alles seejärel asutakse seda seadustama. Seaduserikkujad loodavad riigivõimu leebusele, et juba valmis ehitatud uut maja ei hakka keegi maha lõhkuma, ning seni on see praktikas ka toiminud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kõige rohkem seaduste peale sülitajaid elab Harjumaal Jõelähtme vallas, kus Eesti tippadvokaadid Viktor Kaasik ja Üllar Talviste on ehitanud oma majad merepiirile lähemale kui lubatud 100 meetrit.

Samuti on talitanud ka advokaatide naaber ? Eesti üks jõukamaid tulumiljonäre, kütuseärimees Anatoli Kanajev, kelle maja on alles valmimisjärgus.

Keskkonnainspektsiooni andmetel on Kaasikul ja Kanajevil majade ehitamiseks vähemalt ette näidata Jõelähtme vallavalitsusest välja antud luba, mis on küll väljastatud ebaseaduslikult, kuid Talviste rajas oma eramu umbes 20 meetri kaugusele mererannast ühegi loata.

Kanajev ja Kaasik rikuvad seadust veel ka sellega, et majade ehitusload on tänaseks peatatud. Kanajevile ega Kaasikule ei lähe see aga korda ja alles eile käis mõlema veel poolelioleva maja ehitamine täie hooga edasi.

Lisaks majaehitamisele on Kanajev toonud omavoliliselt merest välja hulga suuri kive, millest ta on rajanud kuni merepiirini ulatuva tõkke. ?Ta ise ütleb, et see pole tõke, kuna sellest saab üle ronida,? lausus keskkonnainspektsiooni Harjumaa osakonna juhataja Tiia Kaar. ?Aga ka aiast saab ju üle ronida ja kas see polegi siis enam sellisel juhul aed??

Hetkel kuum