Ülo Toomsalu • 31. oktoober 2002 kell 6:27

PM: Kohustuslik elektrikontroll nõuab majaomanikult tuhandeid kroone

Korteri- ja majaomanikud on kohustatud laskma tuleva aasta alguseks üle kontrollida oma elektrisüsteemid.

Ehitusseaduse järgi peab igal korteri- või majaomanikul jaanuarist olema tehnilise järelevalve inspektsioonile (TJVI) ette näidata paber, mis tõestab, et nende elamus olevatele elektripaigaldistele on tehtud kohustuslik korraline kontroll, kirjutas Postimees.

Nõuetele peavad vastama elamu elektrijuhtmed, elektrikilbid ning sellised elektriseadmed, mille jaoks on veetud eraldi juhe.

Elektrisüsteeme tuleb kontrollima kutsuda mõni majandusministeeriumis litsentseeritud elektrifirma. Kontrollimise hind sõltub elamise suurusest, aga ka sellest, kas elektrisüsteemide kohta on olemas projekt. Tavalise korteri puhul võib tasu piirduda mõnesaja krooniga, suurelamute korral aga küündida tuhandetesse kroonidesse.

Uuest aastast on inspektsioonil õigus kontrollitunnistuse puudumisel teha maja- või korteriomanikule kümnetesse tuhandetesse kroonidesse ulatuv trahv.

Praegu on TJVI hinnangul oma elektrisüsteemid üle kontrollinud kuni viis protsenti selleks kohustatud inimestest. See aga tähendab, et kui kõik ülejäänud seda tööd aasta viimastel kuudel tellida tahaksid, ei oleks vastava kvalifikatsiooniga ettevõtted suutelised seda tegema.

Suuremale osale inimestele, keda kokku võib olla kuni 300 000, tuleb vajadus oma elektrisüsteemid üle vaadata ja selle eest maksta, tõenäoliselt üllatusena.

TJVI peadirektori Urmas Leitmäe hinnangul ei tohiks kontrolli vajalikkus siiski ootamatu olla, sest sellest anti teada juba kolme aasta eest, kui ehitusseadus vastu võeti.

Leitmäe kinnitas, et uuest aastast hakkab inspektsioon trahvima eelkõige neid maja- ja korteriomanikke, kelle elektriseadmed on tõesti ohtlikud. Kui kontrollitunnistust pole, aga elektrisüsteem on korras, piirdub inspektsioon esialgu hoiatusega.

Hetkel kuum