Raivo Sormunen • 7. november 2002 kell 22:00

Börsid ja põrkavad surnud kassid

Tihti kasutatakse aktsiaturgude liikumise iseloomustamisel väljendit ?surnud kassi põrge? (inglise keeles dead cat bounce). Kust küll taoline väikseid lapsi hirmutav väljend pärit on ja mida see täpsemalt tähendab?

Selle kõige elavama ja võib-olla veidi sündsusetu väljendi aktsiaturu (või toorainebörsi) kiirele kukkumisele järgnevale lühikesele tõusule on andnud Raymond F. DeVoe Jr. investeerimisfirmast Legg Mason Wood Walker. Nüüdseks on see tabav släng jõudnud Wall Streetilt enamiku investorite huultele.

Arvatakse, et kõige esimesena kasutati antud väljendit 1986. aasta veebruaris uudisteagentuuris Associated Press, kus ilmus Chet Currier? lugu ?Otsides naftasektori aktsiate põhja?. Antud loos teatas DeVoe illustreerivalt, et kui sa viskad surnud kassi maja 50. korruselt alla, võib ta küll kõnniteelt üles põrgata, kuid samas ei tohi unustada, et see ei ärata teda ellu. Ta on ikka surnud kass. Ehk siis lühidalt hoidu (aktsia)turul surnud kassi põrkest.

Terminit ?surnud kassi põrge? kasutatakse siis, kui aktsiaturu trend on langev. Reaalsest elust on palju näiteid, kus analüütikud või maaklerid ütlevad kiirele aktsiaturu kukkumisele järgnenud tõusu peale, et tegemist on surnud kassi põrkega. See tähendab, et nad ei usu väärtpaberite langeva trendi lõppemist.

Seega ei maksa surnud kassi hüppamise ajal endale aktsiaid soetada, kuna antud tõususignaal on petlik. Paljud närvilised investorid ja maaklerid võivad ajada ajutise tõusu ehk surnud kassi põrke segamini turu trendi muutusega ja võivad seega kõrvetada näppe.

Samas pole aga välistatud, et surnud kass ellu ärkab. See tähendab, et esialgselt arvestatud surnud kassi põrke asemel asendub langev trend tõepoolest tõusvaga. Antud juhul võib öelda, et tegemist on surnud analüütiku põrkega. See tähendab lühidalt seda, et analüütikud on ajanud segamini surnud kassi põrke ja turu trendi muutuse.

Neil kahel vahet teha on aga kaunis raske.

Surnud kassiga on tegemist tavaliselt siis, kui turg on ülemüüdud. Sellele võib järgneda lühike põrge, kuid trendi see turul ei murra.

Turu trendi muutusega on tegemist aga siis, kui investorite ettekujutus tulevikus asetleidvast on muutunud. Viimast võib välja lugeda traditsioonilistelt aktsiaindeksite graafikutelt ja nõudluse ning pakkumise vahelisest suhtest.

Hetkel kuum