Sulev Oll • 11. november 2002 kell 11:56

Raske kütteõli normimuutus kahandas kütusefirmade käibeid

Mitme firma käibed on diislikütusesarnase raske kütteõli ja ka muude kütteõlide impordi vähenemise tõttu oluliselt kannatanud.

AS Letofin nõukogu liikme Mark Eivini sõnul langeb nende käive eelmise aasta 500 miljonilt kroonilt tänavu 160 miljonile. 'Diislikütusesarnast rasket kütteõli Eestisse tuua on keelatud, mitmed katlamajad on aga kütteõlide asemel gaasile üle läinud,' rääkis ta.

Tolli andmetel tõi AS Letofin eelmisel aastal Eestisse peaaegu 9 miljonit tonni diislikütuse sarnast rasket kütteõli.

ASi Saurix Petroleum juhatuse esimehe Aleksei Morozovi hinnangul on nende rohkem kui 900 miljoni krooni suurune käive langenud tänaseks rohkem kui poole võrra. 'Kütuse hinnad pole ka tänavu enam need, mis mullu,' sõnas ta.

Seevastu OÜ Good Oil manager Erkki Vapper sõnas, et neil läheb vaatamata raske kütteõli kvaliteedinormide muutmisele paremini. 'Meie käive saab olema 100 miljoni krooni kandis nagu mullugi,' sõnas ta. 'Ja põhiliseks kaubaks on ikka raske kütteõli.'

Krediidiinfo andmed Good Oili suuri numbreid ei kinnita, viimased andmed näitavad rohkem kui 4 miljoni kroonist käivet aastal 2000. Küll importis OÜ Good Oil eelmisel aastal tolliameti andmetel umbes poole Eestisse kokku imporditud 25st miljonist kilost diislikütusesarnasest raskest kütteõlist.

Samas on just Good Oili peetud pettuseskeemi üheks läbiviijaks, kus aktsiisivabalt Eestisse toodud raske kütteõli müüdi siin diislikütusena ja peteti riiki miljonite kroonide ulatuses. Maksmata aktsiisi arvel võidi kütusekilolt teenida 3 krooni ja 4 senti.

Tolli andmetel samuti raske kütteõli importööride hulka liigitatud AS Intopex juristi Valdis Härmsalu sõnul ei tegele nad impordi, vaid ekspedeerimisega.

Veel on diislikütuse sarnase raske kütteõli importijateks olnud OÜ Ventrist ja OÜ Rekkur.

Hetkel kuum