ÄP fototoimetus • 12. november 2002 kell 22:00

Leia mugavaim tööasend

Mugava ja tervisesõbraliku töökoha loomisel säästad end õlavöötme- ja kaelavaludest ning pingest tekkida võivast peavalust.

Allpool mõned näpunäited ergonoomilise töökoha sisseseadmiseks:

töötool peab kindlasti olema reguleeritav ? reguleerida peab saama nii tooli kõrgust kui ka seljatoe kaldenurka. Eriti oluline on selja nimmepiirkonna toetamine. Jalad peavad kindlalt maha toetuma, soovitatavalt 90kraadise nurga all. Vajadusel võib kasutada ka jalatuge.

töölaud ideaalis on laud reguleeritava kõrgusega. Laud peab võimaldama hoida õlgu lõdvestunult ja käsi keha ligidal. Mugav on, kui laua kuju lubab sellesse kehaga n-ö sisse sõita. Arvutiklaviatuuril klõbistades peavad küünarnukid toetuma lauale.

arvuti monitor peab asuma silmade vaatenurgast pisut allpool, täiesti vale on monitori tõstmine kõrgemale alusele, mida meie kontorites sageli tehakse.

monitori kaugus silmadest võiks olla vahemikus 50?75 cm. Et teha kindlaks ka sobiv monitori ja ekraani kõrgus silmadest, korralda järgmine katse:

- lülita monitor välja, istu oma tavalisse tööasendisse laua taha ja sulge silmad;

- lase pea vajuda kõige mugavamasse asendisse, nii et lihased on maksimaalselt lõdvestunud;

- ava silmad. Määratle monitoril see koht, kuhu su pilk pärast silmade avamist esimesena langes. Ideaalis peaks see olema umbes 5 sentimeetrit allpool kuvari ekraani (mitte kuvari!) ülaservast.

Silmade säästmiseks peab arvuti taga töötades kindlasti tegema puhkepause.

Autor: ÄP

Hetkel kuum