Viktoria Korpan • 12. november 2002 kell 22:00

Mobiilimaksed saavad reaalsuseks

?Hetkeks on projektiga liitunud 25 mobiilimaksete kaupmeest, mis teeb mobiilimakset aktsepteerivate müügipunktide arvuks ligi 130 müügikohta üle terve Eesti,? ütles Ühispanga m-kaubanduse tootejuht Ahto Pärl.

Ühispank on integreerinud kõik mobiiltelefoni põhised teenused tootesse U-Mobiil. U-Mobiili lepingut on võimalik sõlmida juba täna, kuid mobiilimakse teenust saab U-Mobiili vahendusel reaalselt kasutama hakata niipea, kui see avalikuks teenuseks muutub ehk siis orienteeruvalt novembrikuu jooksul, sõnas Pärl.

?Tehingutasu arvestamisel pakub Ühispank kaupmeestele võimalust tasuda peale tavapärase fikseeritud protsendimäära ka näiteks fikseeritud summa alusel. Fikseeritud tasu kasutamine võimaldab kaupmeestel lihtsamini teostada eelarvestamist ning selle põhjal optimeerida kulusid,? lisas Ahto Pärl. ?Teenustasu suurus sõltub aga juba konkreetsest kaupmehest, tema keskmisest tehingu suurusest ning käibest.?

n ASi Linnatakso teenindusdirektor Allan Kottise ütles, et kõigis 180 Linnatakso taksos on võimalik tasuda sõidu eest mobiili teel niipea, kui pangad pakuvad m-teenust.

Nordea ja Sampo pangad sel aastal m-makset pakkuda veel ei plaani.

Hansapanga maksekaartide teenindamise m-maksete valdkonna juht Raulis Üksvärav on varem prognoosinud, et aastaga hakkab m-makseid kasutama umbes 30 000?50 000 mobiiliomanikku.

?Testperiood on läbi saamas ning veel sellel kuul on plaanis hakata mobiilimaksete võimalust pakkuma kõigile huvitatutele,? rääkis ka Hansapanga meediasuhete juht Kristiina Tamberg, kes ei soovinud eile aga öelda, mis ajast saavad kõik soovijad mobiiliga teenuste ja kaupade eest maksta. ?Täpse kuupäeva teatame täiendavalt,? lisas ta vaid.

Tamberg ütles aga, et kliendil ei tule mobiilimaksete süsteemiga liitumiseks maksta liitumis- ega tehingutasu. ?Kõne eest tuleb tasuda vaid minutitasu mobiilside operaatorile, keskmiselt võtab mobiilimakse tegemine aega 15?25 sekundit,? rääkis Tamberg. ?Mobiilimakset kasutades saab klient maksta kauba või teenuse eest mobiiltelefoni abil, tehes makse otse oma arvelduskontolt kaupmehe arvelduskontole.?

Samuti ei tule Tambergi sõnul mobiilimakse süsteemiga liitumistasu ka kaupmeeste jaoks, tasuda tuleb vaid komisjonitasu sarnaselt kaardimaksete vastuvõtmisega. Kaardimaksete puhul on komisjonitasu umbes 3 tehingu summast.

Tambergi sõnul ei ole mobiilimaksete testprojektis osalenud kaupmehed andnud tagasisidet, et soovivad projektist välja astuda. Kokku osales testimises üle 100 müügikoha.

Hetkel kuum