Andres Kärssin • 12. november 2002 kell 22:00

Ristmik valmib PCA nõustamisel

LB Kiel gruppi kuuluva PCA Corporate Finance OY osakonnadirektor Aatos Hallipelto ütles pärast nõustamislepingu allkirjastamist Tallinna linnavalitsusega, et peab lepingut oluliseks kõikide Balti riikide tulevikku arvestades, sest tegemist on esimese nn public private partnership?i (PPP) projekti stardiga siinmail.

Nõustaja põhilisteks ülesanneteks on valmistada ette riigihange, nõustada pakkumiste hindamist ning koostada leping parema pakkuja ja Tallinna linna vahel Haabersti eritasandilise ristmiku rajamiseks. Nõustajaga sõlmitud lepingu maht on 2,9 miljonit krooni.

PCA Corporate Finance OY esindaja Piret Raudsepa sõnul on PCA partnerid nõustamisteenuse osutamisel advokaadibüroo Kaasik & Co ning Soome ehituskonsultatsioonifirma LT Consultants.

PCAga võistles pärast esimest liiga kõrgete hindadega pakkumiste tõttu ebaõnnestunud konkurssi korraldatud teisel riigihankel advokaadibüroo Tark & Co koos investeerimispangaga LHV, kelle pakkumise maht oli 4,6 miljonit krooni. Esimesel konkursil osales lisaks nimetatutele ka Suprema koos oma Austria partneriga, lisas Raudsepp.

Nõustajat valinud komisjoni juhtinud Tallinna säästva arengu ja planeerimise ameti juhataja asetäitja Hain Karu lausus esimese hanke ebaõnnestunuks kuulutamist kommenteerides, et kuna piirsummasid ette ei antud, siis ületasid kõik pakkumised 3 miljoni krooni piiri, millega arvestati linna eelarves. ?Algul hindasime muid aspekte, nagu pakkujate CVd ning vähem rahalist poolt,? tõdes ta.

Esialgsete plaanide kohaselt kavatseb linn alustada Haabersti ristmiku ehitust 2003. aasta juunis. See eeldaks sellist ajagraafikut, et jaanuaris peaks nõustajal olema valmis tingimused operaatorile ja projekt koos ekspertiisiga ning võistupakkumise saaks välja kuulutada, pakkumised saaks esitada märtsis ning potentsiaalse operaatoriga saaks lepingu sõlmida mais.

LHV partner Joel Aasmäe ütles nõustajakonkursile hinnangut andes, et tegemist oli puhta hinnakonkurentsiga. ?Alati võib spekuleerida, kas nii odavalt saab teha. Loodan, et see ei mõjuta töö kvaliteeti,? lausus ta.

Tallinn kavatseb tee-ehitusse kaasata lähiaastail 540 miljonit krooni erasektori raha, sellest 220 miljonit krooni on varasemalt plaanitud Haabersti ristmiku rajamiseks.

PCA nõustas Soomes 1997. aastal Helsingi-Lahti kiirtee rajamist, kus finantseerimisel kasutati samuti PPP põhimõtteid. PCA nõustaja Eestis on endine rahandusminister Mart Opmann, kelle sõnul on PCA tundnud asja vastu huvi sellest hetkest alates, kui kuuldi, et Tallinn kavatseb kinnitada teedeehituskava aastateks 2003?2006.

Hetkel kuum