Ülo Toomsalu • 13. november 2002 kell 7:02

PM: Laste hambatabletid jõudsid Eestisse ravimiameti teadmata

Hammaste parandamise nimel Viljandimaa koolilastele iga söögikorra järel antud fluoritabletid võisid Rootsist Eestisse jõuda salakaubana.

Et hambakaariese vastu võitlemiseks mõeldud naatriumfluoriiditabletid on ravimid, tuleb nende suurema koguse Eestisse toomiseks küsida luba ravimiametilt, kes selleks impordilitsentse välja annab.

Ravimiameti andmetel pole neilt aga fluoritablettide sisseveoks viimase viie aasta jooksul luba küsinud ükski firma ega eraettevõtja. Viimane kokkupuude oli ravimiametil Fludendi-tablettidega 1998. aastal, kui üks hulgimüügifirma sai loa 40 000 tableti riiki toomiseks, kirjutas Postimees.

Ravimiameti registreerimisosakonna juhataja Alar Irs märkis, et samamoodi pidanuks käituma Viljandimaale juba mitmendat aastat järjest hammaste tugevdamiseks tablette saatvad rootslased või siis projekti Eestis vedavad hambatohtrid.

Irs hoidus enne hambaprojekti korraldajatega rääkimist juhtunule hinnangut andmast, kuid möönis, et esmapilgul on see võrreldav salakaubaveoga.

Et Fludenti Eesti ravimiregistris pole, siis ei tohi neid tablette siin müüa. Keelatud pole aga see, kui hambaarstid fluoritablette oma projektides kasutavad.

?Mul pole kahtlustki selle projekti vajalikkuses, küll etteheiteid aga selle kohta, kuidas seda on läbi viidud,? märkis Irs. ?Suuri karistamisoperatsioone me siiski läbi viima ei hakka, püüame pigem vaadata, kuidas projekti seadustada.?

Viljandimaa 41 koolis alates 1999. aastast läbi viidava hambakaariese ennetamise programmi ümber puhkes segadus eelmisel reedel. Võhma gümnaasiumis õppiva 8aastase Elsi ema Eda Roos sai alles siis tabletikuurist teada ning süüdistab nüüd projekti korraldajaid oma lapse tervisehäiretes.

Hetkel kuum