Ülo Toomsalu • 19. november 2002 kell 6:07

PM: Aktsiaseltsid võivad saada armuaega üheksa kuud

Riigikogu võib pikendada aktsiaseltside kohustuslikku registreerimise tähtaega väärtpaberite keskregistris kuni järgmise aasta 16. septembrini.

Isegi juhul, kui Riigikogu otsustab oma seadusemuudatusega nihutada aktsiaseltside sundlõpetamise tähtaja üheksa ja pool kuud praegusest tähtajast edasi, ei tähenda see, et registreerimata aktsiaseltsid pääsevad trahvist. Trahv võib küündida kuni 400 päevamäärani ehk 24 000 kroonini, kirjutab Postimees.

Eesti väärtpaberite keskregistri (EVK) nõukogu esimehe Jaanus Erlemanni sõnul on seaduse muutmine igati oodatud, sest registreerimata jätmise eest määratav karistus on põhjendamatult suur. ?See meenutab Mussolini-aegset Itaaliat, kus rongijäneseid võis kohapeal maha lasta,? ütles Erlemann. ?Enne firmade eluküünla kustutamist tuleks ikka rakendada väiksemaid karistusi.?

Eilseks polnud veel peaaegu pooled aktsiaseltsidest kohustuslikke registreerimistoiminguid kas lohakuse või teadmatuse tõttu väärtpaberite keskregistris alustanud.

EVK andmetel on Eestis tegutsevast 6327 aktsiaseltsist, kes polnud pankrotis, likvideerimisel ega ümberkujundamisel, oma aktsiaid registreerinud vaid 3608. Veel 156 ettevõtte dokumendid on registris menetlemisel.

Justiitsministeeriumis väljatöötatud seaduseelnõu seletuskirjas seisab, et kui muudatustega õnnestub paarkümmendki tegutsevat ettevõtet, kes on tähtaja lihtsalt maha maganud, sundlõpetamisest säästa, on see oma eesmärgi täitnud.

Hetkel kuum