Sirje Rank • 20. november 2002 kell 22:00

Eesti kiirabid kurjuse riiki

?Parim koht, mis me seni seal riigihangete konkurssidel saanud oleme, on kolmas,? ütles Silwi Autoehituse ASi peadirektor Koit Kaaristu, kes naasis nädalapäevad tagasi Eesti äridelegatsiooni koosseisus Iraanist. Et sel alal kohaliku esindajata läbi ei saa, käivad praegu kõnelused agendilepingu sõlmimise üle.

Kokku sai Eesti Väliskaubanduse Liit seitse firmat, mis praegusel keerulisel ajal olid huvitatud võõra ja kauge turuga tutvumisest. Esindatud olid trükikoda AS Vaba Maa, raadio- ja televisioonisaatjate seadmete tootja AS Martem, Silwi Autoehituse AS, Soasepa Seemnekaubanduse OÜ, tubaka- ja keemiatoodete müüja TRC AS, Tallinna Farmaatsiatehase AS ning mõõteriistade tootja OÜ Englo.

Eesti esimene ametlik kaubandusmissioon Iraani langes aega, mil USA ähvardab naaberriiki Iraaki sõjaga ja Iraan ise on nimetatud ?kurjuse telje riigiks?. Seda terrorismi mahitamise ning püüdluste eest massihävitusrelva luua.

Eneselegi ootamatult naasid eestlased väga positiivsete muljetega. ?Mingi kurjuse riik see küll ei ole,? ütles missiooni juhtinud Indrek Väli, nimetades suurimaks elamuseks islamiriigi suhtes valitsenud eelarvamuste kokkuvarisemist.

Ka ASi Martem nõukogu esimees Peter Nobel ütles, et ?kurjust? ta ei kogenud, pigem üllatas positiivselt kohapealne kompetents ja silmanähtavad püüdlused areneda euroopalikus suunas. ?Reisi peamine väärtus oli julguse saamine, et selle piirkonnaga saab, võib ja tasub äri teha,? ütles Nobel, kes kompas turgu elektrivõrkude alajaamade kaugjuhtimise ja -jälgimise süsteemidele.

?Praegu on Euroopa riikidel võimalus,? ütles Väli. ?Tavaolukorras teeksid suured Iraani firmad koostööd USA gigantidega.? Washington on aga oma firmadel Iraaniga äritegemise ära keelanud. Euroopa lähenemine on teine ? Iraanis tegutseb hulk Saksa ja Prantsuse ning Skandinaavia firmasid.

Naftatulude ning rahvaarvuga, mis on võrreldav Prantsusmaa 60 miljoniga, on Iraan suure potentsiaaliga arenev turg. Rahvast on 70 alla 30aastased, tööjõu juurdekasv on 5 aastas ning valitsus otsib aktiivselt teid majanduse arendamiseks. Ent vaieldamatult on tegemist ka raske ja riskantse turuga ? enam kui nädala on taas kestnud tänavaprotestid vanameelsete usuliidrite vastu. Lisaks veel asjaajamise bütsantslik keerukus ja pistise traditsioon, mis meenutab Nõukogude Liitu 15 aastat tagasi.

Eestist võiksid Väli sõnul turgu leida piimapulber ja puit, elektroonika, masinaehitus- ja keemiakaubad, IT-lahendused, paber ja plast. Koit Kaaristu sõnul pole kindlasti mõtet nii pika maa taha vedada patju ja porolooni või tooteid, mille kohalik firma järgmisel päeval järele teeb.

Hetkel kuum