20. november 2002 kell 22:00

Plastifirmad on teerajajad

Hiiumaa plastifirmad panid seljad kokku ja läksid ühiselt Rootsis Jönköpingis toimunud allhankijate messile. ?Peab käima, ega keegi sulle koju midagi kätte too,? ütles hiidlane Agur Nurs. Hiiumaal on umbes kümnendik Eesti plastitööstusest. ?Hiiumaa on väike, meie ettevõtted on väikesed ja arutul konkureerimisel pole mõtet,? arutles M ja P Nursti arendus- ja kvaliteedijuht Agur Nurs selle üle, kuidas ühtäkki otsustati konkureerimine unustada ning üheskoos messile minna. Nursi sõnul ei saada nad kunagi ühtegi klienti uksest välja, kui talle oma firmas soovitud toodet pakkuda ei suudeta. ?Soovitame tal minna mõne teise Hiiumaa plastifirma jutule, kellest teame, et tema aidata suudab,? rääkis Agur Nurs.

Mida Rootsi mess hiidlastele tegelikult andis, selgub mõne aja pärast, lootused on aga suured. ?Saime kümmekond kontakti Rootsist, millest võib midagi tulla,? ütles seni vaid Soome firmadele allhankeid tegev M ja P Nursti arendusjuht, kelle firmale läks messil osalemine maksma 30 000 krooni.

Lähiajal on Hiiumaale tulemas Rootsi Kalmari plastipargiesindaja, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) Rootsi-poolne esindaja ja ka Norra plastiettevõtjad. Hiiumaa ettevõtluskonsultant Aivar Pere, kelle kirjutatud projekt ?Hiiumaa plastitööstuste positsiooni tugevdamine Skandinaavia turgudel? aitas EASilt messitoetust saada 52 000 krooni, loodab, et Jönköpingis käimine on suurte tegude algus. Rootsis on Kalmari piirkonnas omalaadne plastipark, unelm on samalaadne teaduskeskus luua ka Hiiumaale. Hiidlased panustavad plastitööstusele, sest Suuremõisa tehnikumis alustatakse uuest aastast plastitöötlejate koolitamisega.

Eestlased on Rootsis ELMIA allhankemessil osalenud neli korda, hiidlased olid messil esimest korda, aga juba Jönköpingis löödi käed, et ka tuleval aastal minnakse üheskoos.

Paljud välismaa ettevõtjad otsisid kontakte Eestis väljaspool messi temaatikat. ?Hiiumaa on nii väike, et enda nähtavaks tegemiseks peaksime end esitlema igal messil tervikuna, mitte ainult mõnd kitsast valdkonda,? arutles konsultant Pere.

Autor: Urmas Lauri

Hetkel kuum