26. november 2002 kell 22:00

Millised on Eesti high-tech-tööstuse suurimad ohud ja suurimad võimalused?

Üks suurematest ohtudest on muutuda allhangetele spetsialiseerunud riigiks. Kui arendustegevuse tulemusena tekkiv intellektuaalne omand rändab Eestist välja, siis on meie lisaväärtuseks ainult odav tööjõud. Ning see võib üsna kiiresti kaduda. Võimaluseks on Eesti high-tech-tööstuse kiirus ja paindlikkus, mida on võimalik edukalt ära kasutada kiirelt muutuvas maailmas. Eesti ettevõtetel on võimalik vajadusel kiiresti ümber spetsialiseeruda ja tagada endale sellega konkurentsieelis võrreldes rahaliselt tugevamas positsioonis olevate rahvusvaheliste firmadega.

Suurimaks ohuks on loorberitele puhkama jäämine ja pidev enese reklaamimine. Ka seda on vaja, kuid sellest ei saa kujuneda põhitegevus. Las PRi teevad need, kes seda oskavad. Väga oluline on high-tech?i seisukohalt vastavasuunaliste alusuuringute eluvõimelisus ja konkurentsivõime. Selleks et puud vilja kannaksid, on vaja aeg-ajalt väetist panna. Ilma tugeva alusuuringuta ei saa tekkida ka tugevat arendustegevust. Suurimaid võimalusi näen eelkõige biotehnoloogial, aga ka farmaatsiatööstusel (mida Eestis praktiliselt pole).

Ohuks on perspektiivsete projektidega alafinantseerituse tõttu turult välja jäämine. Võimaluseks luua Koplisse Silicon Valley Eesti analoog, mis saab tuge nii riigilt (nt T&A tegevusse tehtud investeeringute kompenseerimine nagu Kanadas), sihtasutustelt, ettevõtjatelt ja on ülikoolide kõrval praktilise koolituse keskuseks.

Eesti IT peamine oluliseks edu ja kasvu võimalus on läbi murda välisturgudele. Kohalikul turul suuri tegusid teha on raske, see turg on väga väike. Kohalikku turgu võivad mõnevõrra toetama hakata Euroopa Liiduga kaasnevad abirahad ja investeeringute kasv.

Suurimaks ohuks on välisturul kõrbemine või sinna mittejõudmine, siseturg aga praktiliselt puudub. Suurimaks võimaluseks on kas suuremahulise teenustöö müük näiteks suurtele farmaatsiafirmadele või mõne läbilöögitoote loomine.

Eesti väiksuse tõttu tegutseb enamik high-tech-ettevõtteid välisturgudel. See on n-ö kõigi võimaluste maa. Seal on kindlasti suured võimalused võita, aga ka kaotada. Enamasti on vaja usaldusväärset koostööpartnerit. Paraku juhtub koostööpartneri valikul ka äpardusi...

Hetkel kuum