Ülo Toomsalu • 27. november 2002 kell 6:33

PM: Mõisa ähvardus parteist lahkuda pälvis kriitikat

Mitmed parteikaaslased taunisid eile Jüri Mõisa avaldust, et Tunne Kelami valimisel Isamaaliidu esimeheks ta ilmselt lahkub erakonnast.

Kohalikel valimistel Isamaaliidu Tallinna linnapeakandidaadiks olnud Mõis teatas võimalikust lahkumisest eile venekeelses ajalehes Molodjo? Estonii avaldatud intervjuus, kirjutab Postimees.

?Minu jaoks võib Isamaaliidust lahkumine saada vältimatuks, kui partei uus juhtkond asub ajama venelastevastast rahvuspoliitikat,? ütles Mõis. ?Saage aru, ma kauplen Venemaaga. Mul on seal äripartnerid. /.../ Ma ei saa olla liige parteis, kes peab venelasi vaenlasteks.?

Riigikogu liige Kalle Jürgenson ütles, et tal on kahju, kui keegi on jõudnud nii ekslikele järeldustele Isamaaliidu rahvuspoliitika suhtes.

?Loomulikult on eesti rahvuse tulevik meile tähtis,? ütles Jürgenson. ?Aga me ei ole venelaste vaenlased, pigem on Mart Laari valitsused olnud Venemaale ebamugavad.? Tema hinnangul tuleneb Mõisa vaatenurk sellest, et ambitsioonikad ärimehed näevad sageli ka poliitikas äriprojekti.

Isamaaliidu Pärnu piirkonna esimees, Riigikogu liige Trivimi Velliste ütles, et Mõis kahtlemata eksib ja teeb Kelamile liiga.

?Me oleme kaugel sellest, et olla venelaste suhtes vaenulikud,? ütles Velliste. ?Küll on tõsi see, et oleme väga Eesti-sõbralikud, kuid ühest ei saa veel teist järeldust teha.?

Mõis ütles venekeelse lehe usutluses, et Isamaaliidus võtab võimust konservatiivne tiib, kelle loosungiks on ?Tagasi juurte juurde?. Kaasaegse lääneliku mõtteviisi esindajad on tema hinnangul küll olemas, kuid enam ei domineeri.

Hetkel kuum