Ülo Toomsalu • 27. november 2002 kell 6:17

PM: President Arnold Rüütel esitas parteidele valimisspikri

President Arnold Rüütel pakkus eile Riigikogu valimisi välja kuulutades kõigile erakondadele kampaaniaks välja üheksa arutlusteemat.

?Et Riigikogu valimistel ei korduks see, mille tunnistajateks olime kohalike omavalitsuste valimistel, kus erakondade ja rahva vaheline dialoog taandus sageli vaid reklaamibüroode ja mainekujundusfirmade omavaheliseks jõukatsumiseks,? ütles Rüütel pärast seda, kui oli teatanud, et parlamendivalimised tulevad 2. märtsil.

Rüütli pakutud üheksa teemat hõlmavad probleeme maa säästlikust kasutamisest ja rahvuskultuuri edendamisest kuni rahva võõrandumiseni võimust ja võitlusest kuritegevusega, kirjutab Postimees.

Ühe võimupartei, Keskerakonna aseesimees Peeter Kreitzberg nimetas eile Rüütli väljapakutud üheksat teemat filosoofilisteks, millest mitmed hakkavad valimiskampaanias kindlasti kõlama.

?Kuid erakonnad on autonoomsed ja suveräänsed ning igaüks püstitab ise oma teemad,? ei pidanud ta tõenäoliseks, et poliitikud presidendi pakutut spikrina kasutavad.

Isamaaliidu aseesimees Mart Nutt hindas, et valimiskampaania kandvaks talaks kujunevad jooksva päevapoliitikaga seotud probleemid. ?Näiteks maksuküsimused,? täpsustas ta. ?Kindlasti aga suhtuvad kõik erakonnad lugupidamisega presidendi tõstatatud teemadesse ja üritavad neile ka oma vastuse anda.?

Res Publica esimehe Juhan Partsi hinnangul näitavad Rüütli pakutud teemad, et president teab Eesti riigi muresid. Tõenäoliselt räägivad erakonnad samadest probleemidest oma valimis- ja valitsemisprogrammides, oletas Parts.

Valimiskampaania saab tõenäoliselt alata uuel nädalal. Homme annab siseministeerium vabariigi valimiskomisjonile üle andmed valijate arvu kohta maakondades 1. novembri seisuga ning valimiskomisjon jaotab nende andmete põhjal oma reedesel koosolekul ametlikult Riigikogu mandaadid valimisringkondade vahel.

Hetkel kuum