Kaja Koovit • 2. detsember 2002 kell 22:00

Mobiiltelefonide müügi ootused liiga optimistlikud

Põhjanaabrite majanduse lipulaev Nokia prognoosib, et tänavu müüakse maailmas 400 miljonit mobiiltelefoni ja järgmiseks aastaks ootab ettevõte mobiiltelefonide turu 10?15 kasvu ehk siis telefone peaks müüdama 440?460 miljonit.

?Olen nende kasvuprognooside suhtes skeptiline,? tõdes 275 mln euro (4,3 mld krooni) suuruse mahuga pensionifondi fondijuht Ville Ahoranta Bloombergile. ?See on väga sinisilme stsenaarium. Seni ei ole veel mingeid kinnitusi sellest, et turul oleks suur nõudlus uute mudelite järele,? lausus ka Nokia aktsiatesse fondi raha investeerinud Ahoranta.

Alates 2001. aasta algusest on Nokia mobiiltelefonide müügiprognoosi langetanud juba seitse korda.

2001. aastal vähenes mobiiltelefonide müük esmakordselt tööstuse 22aastase ajaloo vältel. Selleks aastaks loodab Nokia 5 turu kasvu. Seda prognoosi on ettevõte kärpinud kaks korda kokku 10. Eelmise aasta ootusi langetas Nokia viis korda.

Nokia järgmise aasta prognoos on optimistlikum kui konkurendil Samsungil, kes suutis oma müüki kolmandas kvartalis TOP5 hulka kuuluvatest tootjatest kõige enam kasvatada. Korea firma ennustab, et järgmisel aastal müüakse maailmas 435 miljonit mobiiltelefoni.

Mobiilitootjad loodavad üha enam sellele, et inimesed vahetavad telefonid välja, sest igast kümnest eurooplasest seitsmel ja enam kui pooltel USA elanikest on mobiiltelefonid olemas.

Eile trumpas aga Nokia ootused üle investeerimispank Merrill Lynch, turgutades investorite ostuhuvi prognoosiga, et järgmisel aastal müüakse 474 miljonit telefoni. Teised analüütikud ootavad müügiks 435 telefoni.

2004. aastal peaks mobiiltelefonide müük Merrill Lynchi arvates ületama 500 mln piiri ning jõudma 501 miljoni telefonini. Ka selle numbri osas on Merrill Lynch analüütikute konsensusest optimistlikum. Konsensus ootab, et 2004. aastal müüakse 463 mln mobiiltelefoni.

Investorid usuvad, et üsna pea avastavad nii Nokia kui ka konkurendid, et müügi kasvu on võimalik saavutada vaid telefonide hindu langetades. Nii usuvad Credit Suisse First Bostoni analüütikud, et mobiiltelefonide keskmine hind langeb järgmisel aastal 5, 205 dollarini (3229 krooni). See aga seaks ohtu Nokia käibeprognoosi, mis näeb tulevaks aastaks ette vähemalt 10 kasvu.

Nokia aktsia on aasta algusest oma väärtusest kaotanud peaaegu kolmandiku ehk turuväärtusest on haihtunud 40 miljardit eurot (626 mld krooni), sest investorid kahtlustavad, et tarbijad ei kiirusta oma seniseid mobiiltelefone uute vastu välja vahetama nii meelsasti ja kiiresti, kui ettevõtte juhid loodavad.

Kunagi Euroopa kalleima ettevõtte turuväärtus on veidi alla 97 mld euro (1,5 triljonit krooni), samas kui 2000. aasta kõrgajal maksis see enam kui 300 miljardit eurot (4,7 triljonit krooni).

Viimasel paaril kuul on Nokial hakanud paremini minema. Kahe kuuga on aktsia hind kerkinud 51, mille võib suures osas kirjutada Nokia juhi Jorma Ollila positiivsete prognooside arvele.

Eile hommikul andis Nokia aktsiale enam kui 4 hinnatõusuks hoogu investeerimispank Merrill Lynch. Investeerimispank avaldades analüüsi, milles panga analüütikud tõstsid aktsia senise neutraalse soovituse ostusoovituseks ning kinnitasid aktsia hinnasihiks 24 eurot.

Hetkel kuum