Ülo Toomsalu • 4. detsember 2002 kell 6:06

EPL: Minister Rand ründas eelarvet

Eile terava avaldusega esinenud haridusminister Mailis Rand kritiseeris eelarve koostamist, mille tulemuseks on alarahastatud haridussüsteem.

?Riik ei tohi teha igapäevakulutusi strateegiliste valdkondade arvel, milleks vaieldamatult on kogu haridussüsteem. See on lubamatu,? teatas keskerakondlasest minister. ?Kahjuks on valitsus, otsides kompromisse eelarve menetlemise käigus, läinud liige kaugele.?

Ranna sõnul on haridusvaldkond langenud enneolematu surve alla, kirjutab Eesti Päevaleht. ?Avalikkus peab teadma, et nende pealesunnitud järeleandmiste hinnaks on kogu haridussüsteemi nõrgenemine. Ebapiisava eelarve tõttu jäävad kiratsema paljud Eesti jaoks üliolulised haridusreformid,? märkis Rand.

Tema sõnul ajendas teda seda avaldust tegema eelarve menetlemise käik, kus mõnele olulisele projektile saab raha leida vaid sisemiste ümberjagamistega. ?Kurb on see üksteise arvel elamine. Raha saab see, kes kõige kõvemini karjub,? lausus Rand, lisades, et seetõttu on takerdunud ka ammu kavandatud kutseharidusreform ja vähenenud haridusinvesteeringud.

Minister pidas ülitähtsaks residentidele vajaliku raha eraldamist ja õppetoetuste küsimuse lahendamist.

Rahanduskomisjoni esimehe Meelis Atoneni hinnangul on Ranna avalduse puhul tegemist vastutuse äraveeretamisega ning valimisteks valmistumisega. ?Arvan, et selliseid avaldusi võiks iga minister oma valitsusala kohta teha,? ütles ta BNSile.

Hetkel kuum