Ülo Toomsalu • 4. detsember 2002 kell 6:04

EPL: Talunik valmistab ravivaid tatrapatju

Talu pidavad Elmar ja Tiina Kivipõld kavatsevad järgmisel aastal külvata kümnele hektarile tatart, mille koortest valmivad padjad ja madratsid.

Viljandimaal Uuetoa mahepõllundustalu pidav Kivipõllu pere on Eestis üks väheseid, kes tatart sihiteadlikult müügiks kasvatab, kirjutab Eesti Päevaleht.

Alustanud tatratangu müügiga neli aastat tagasi, said Kivipõllud pettumuse osaliseks. Selgus, et valget küpsetamata tatratangu ei soovi keegi, sest eestlane on harjunud Venemaalt toodud praetud tumeda tanguga.

?Mõtlesime, et hea küll, tangud ei lähe, proovime siis jahuga,? ütles Elmar. ?Aga poes öeldakse, et kui toote 300 tonni, siis võtame vastu. Samas kui meil ainult kolm tonni ongi pakkuda.?

Raadiost kuuldud ideest hakata Jaapani eeskujul tervendavaid tatrapatju tootma on mõne aastaga kasvanud tulus äri.

?Oleme teinud ka ühe suure tatramadratsi ja mitu beebimadratsit,? lisas Tiina. ?Neid teeme tellimustööna.?

Sel aastal toodetud mõnisada patja lähevad turustamiseks endiselt peamiselt laatadel.

Ravitoimega tatrapadjad valmivad algusest kuni püüri kinniõmblemiseni täielikult käsitööna. Tatrakoored paneb Tiina ema õmmeldud püüridesse.

150 krooni maksvad padjad lähevad sageli paremini kaubaks väiksematel linnaturgudel. ?Oleme Tallinna vanalinna jõululaadal praegu täielikus hävingus: putka maksab 14 000 krooni, müüjale tuleb maksta tunnitasu, aga patju praktiliselt polegi müüdud,? kurtis Elmar.

Tema hinnangul võib see tingitud olla sellest, et Raekoja platsil käivad ostmas peamiselt välismaalased.

Hetkel kuum