4. detsember 2002 kell 7:57

USA autotootjate müügimaht langes novembris järsult

Kõik kolm USA suurt autotootjat teatasid eile järsust müügimahtude langusest möödunud kuul, kirjutas uudisteagentuur CBS.

General Motorsi Põhja-Ameerika müügimaht kahanes möödunud aastaga novembriga 18%, Ford Motorsil 17% ja Chrysleril 12%.

Möödunud aasta novembris oli autode ja veokite müük USAs väga tugev, kuna hiljuti toimunud terrorirünnaku tõttu õhutati autode ostmist agressiivselt igasuguste soodustustega.

?Võrdlust väga tugeva möödunud aasta novembriga on raske teha,? ütles General Motorsi Põhja-Ameerikaga müügi asepresident Bill Lovejoy. ?Üldiselt oli meie müügimaht korralik,? lisas ta.

Sama tõdes ka Lovejoy ametivend Jim O"Connor Ford Motorsis kes ütles: ?Üldiselt oleme me optimistlikud järgmiste kuude väljavaadete osas, kuna tarbijate häälestus on jäänud positiivseks. Me liigume selles suunas, mis võimaldab meil 2002. aasta lõpetada suurema turuosaga kui me aastat alustasime.?

Aasta alguse 19%st turuosa on Ford novembriks tõstnud 21%ni.

Ford teatas aga ühes positiivse uudisega, et alandab Põhja-Ameerikas oma neljanda kvartali tootmisplaani, et vältida laovarude kuhjumist. Tõrva lisas tulla veel ka ettevõtte jutt, et ta ootab selle aasta kasumiks enne erakorralisi kulusid 0,40 dollarit aktsia kohta, samas kui analüütikud olid temalt oodanud keskmiselt 0,47 dollarist aastakasumit.

Uudis oli Wall Streetile suureks üllatuseks, mida kajastas ka autotootja väärtpaberi 13%ne kukkumine.

Järgmise aasta esimeses kvartalis loodab Ford toota Põhja-Ameerikas üks miljoni sõidukit, mis on 6% rohkem kui käimasoleval kvartalil, kuid 5% vähem kui möödunud aasta samal ajal, kui ettevõtte kasvatas oma laovarusid.

General Motors seevastu tõusis napilt oma neljanda kvartali Põhja-Ameerika tootmismahte ja loodab ka 2003. aasta esimeses kvartalis toota 3,5% rohkem sõidukeid kui möödunud aastal.

Hetkel kuum