Raivo Sormunen • 5. detsember 2002 kell 22:00

Toomas kolas Norra börsil ringi

Möödunud nädalal jätkas investor Toomas endale väärtpaberiportfelli sobivate ettevõtete otsimist, peatudes lähemalt Norras asuval Oslo börsil.

Norra börs jäi silma oma läheduse ja Helsingi börsiga sarnaste teenustasude tõttu Hanza.netis.

Kõigepealt laadis Toomas endale arvutisse Oslo börsi interneti koduleheküljelt koond-informatsiooni kõikide väärtpaberite kohta ja seejärel reastas ta need ettevõtte turuväärtuse järgi, alustades 135 mld Norra kroonise (290 mld Eesti krooni) turuväärtusega naftatootjast Statoil ja lõpetades 3 mln Norra kroonise välireklaamindusega tegeleva Alverniga.

Seejärel jälgis ta, kuidas väärtpaberid on viimase viie aasta jooksul käitunud, et mitte päris rämpsu peale sattuda. Seda tundus olevat Oslo börsil küllaldaselt peamiselt tehnoloogiaettevõtete näol, mis on oma rekordtasemetest taandunud kümneid kordi.

Sellest hoolimata jäi Toomasele silma Norman ASA aktsia, mis on oma ligi kolme aasta tagusest tipust taandunud seitse korda, kuid on viimasel paaril aastal liikunud päris talutavates raamides. Tegemist on maailma ühe juhtiva andmekaitsetarkvara tootjaga, kelle viimase kahe aasta käive on kasvanud vastavalt 12% ja 15%. Selle aasta üheksa kuu kasvuks oli 26%. Möödunud aasta sügisel pani ettevõte kinni ühe oma andmekaitselahendusi tootva üksuse, mis tegutses suure kahjumiga, kuid peaaegu ilma mingi käibeta.

Viimase aasta tulemused on näidanud, et üksuse sulgemine on kandnud vilja. Nelja kvartaliga on teenitud aktsia kohta 2,91 Norra krooni kasumit, mis pole 53kroonist turuhinda arvestades vähe. Omakapitali osakaal moodustab ettevõtte kapitalis 57%. Veidi teeb murelikuks, et omavahendeid on aktsia kohta vaid 8 Norra krooni ehk üle kuue korra Normani turuväärtusest vähem.

Teiseks jäi Toomasele silma märksa mahukama kaliibriga ning kümne suurima Oslo börsiettevõtte seas figureeriv taarakäitlussüsteeme tootev Tomra Systems.

Toomas vaatas ettevõtte kodulehekülge, kus oli kirjas, et Tomra Systems on 1997. aastast teeninud pidevalt puhaskasumit ja kasvatanud käivet. Viimasel paaril aastal on käibe kasvu kiirus alanenud aga umbes 7%ni ning möödunud aastal kahanes varade ümberhindamise ja mahakirjutamise tõttu kasum minimaalseks.

Selle aasta üheksa kuu põhjal ulatub aga puhaskasum taas üle 10% 2 mld Norra krooni suurusest käibest. Ettevõtte praeguse turuhinna ja selle aasta kasumiprognoosi juures on ettevõtte P/E suhe 42 ning 2003. aastal prognoositava kiire kasumikasvu põhjal 20.

Ehkki Toomas veel ostu ei sooritanud, lisas ta need kaks väärtpaberit oma jälgimisnimekirja.

Sel esmaspäeval tõusis Toomase portfell rekordilise 1 046 236 kroonini, kuid oli kolmapäeva õhtuks, kui kõrvaloleva tabeli hinnad fikseeritakse, taas mõnevõrra kahanenud.

Hetkel kuum