Kaja Koovit • 9. detsember 2002 kell 8:54

Analüütik: Nokia seisab silmitsi turuosa kaotusega

Nokia seisab silmitsi turuosa kaotusega, millest päästab teda vaid hindade ja marginaalide langetamine, usub Dresdner Wassersteini analüütik.

Investeerimispanga Dresdner Wasserstein analüütik Per Lindberg langetas Nokia aktsia senise ostusoovituse tasemele hoia, tõdedes, et ettevõte kaotab oma lipulaeva mobiiltelefonide osas turuosa ja hinnakujundamise võimu.

'Alates juunist toimunud enam kui 50% aktsia hinnatõus on mobiiltelefonide turu paranemise väljavaatead juba rohkem kui täielikult arvesse võtnud,' vahendas Barron?s Lindbergi kinnitust.

Lindberg usub, et mobiiltelefonide turg on 20% suurem tavapäraselt arvatust ja suuremate ettevõtete kasutavatest numbritest ehk siis järgmisel aastal peaks turul müüdama 569 miljonit telefoni selle aasta 488 miljoni asemel. Nokiale sellest aga suuremat tulu ei tõuse.

Lisaks usub Lindberg, et Nokia turuosa mobiiltelefonide turul on praegu 31?32% ja see langeb, mitte ei ole 37?38% ega suurene.

Lindbergi sõnul mängib Nokia vastu mobiilletelfonde ostjate huvi värviliste ekraanide, kaamerate ja isegi TV-tüünerite vastu, andes eelise Aasia tarbijaelektroonika tootjatele.

Aasia tootjad on turuosa kasvatanud ühelt poolt tänu mobiiltelefonide müügi kasvule Hiinas ja teistel Kaug-Ida turgudel, kuid teiselt poolt ka tänu Aasia tootjate telefonide edule Lääne turgudel.

Oma sõnade kinnituseks tugines Lindberg asjaolul, et samal ajal kui Nokia suutis III kvartalis võrreldes teise kvartaliga müüki suurendada 2,5%, kasvatasid Korea tootjad Samsung ja LG müüki 20% ja enam.

Nokia aktsia hind on Helsingis täna kerkinud 1,73% 18,78 euroni.

Hetkel kuum