Kaja Koovit • 10. detsember 2002 kell 22:00

Nokia käibehoiatus valmistas pettumuse

Eile hommikul lootsid veel nii mõnedki analüütikud, et Nokia võib seniseid IV kv kasumi- ja käibeootusi tõsta. Keskpäeval teatas Nokia, et ootab kvartali kasumiks jätkuvalt 0,23? 0,25 eurot aktsia kohta.

Suurem pettumus oli aga Nokia teade, et müügiprognoosi kärbiti 8,8?9,0 miljardi euro (137,7 ?140,8 mld krooni) tasemele. Oktoobris lootis Nokia IV kvartalis müüa 8,9?9,2 mld euro mahus.

See oli maailma suurima mobiiltelefonide tootja jaoks tänavu juba kuues kord müügiootusi langetada.

Bloomberg kirjutas, et Nokia müük ei edene, sest tarbijad eelistavad odavamaid telefone.

Nokia teatas, et võrgusüsteemide üksuse müük peaks IV kvartalis kvartal varasemaga võrreldes suurenema, kuid üksuse pro forma (erakorralisi tulusid-kulusid mitte arvestav) tegevusmarginaalid peaksid IV kvartalis jääma nulli. Varem olid Nokia juhid lubanud, et marginaalid jäävad III kvartali ehk 5,2 tasemele. Nokia finantsjuht Olli-Pekka Kallasvuo lausus, et võrreldes mullu sama ajaga võrgusüsteemide müük aasta viimases kvartalis kasvab. Oktoobris prognoosis Nokia kasvuks 2?5. Eile Kallasvuo seda ootust ei kinnitanud.

Mobiiltelefonide osas seevastu on ettevõte optimistlik. Kallasvuo kinnitas eile aktsionäridele, et IV kvartalis kasvab Nokia turuosa kolmandaga võrreldes kõikidel suurematel turgudel va Ameerikas. USAs jääb mobiilide müük tema sõnul senistele ootustele alla.

Ka kinnitasid Nokia juhid, et mobiiltelefonide üksuse pro forma tegevusmarginaalid peaksid olema kolmanda kvartali omadest paremad.

Analüütikud on avaldanud kahtlust, et turuosa hoidmiseks ja suurendamiseks peab Nokia langetama telefonide hindu. Kallasvuo lausus, et selles kvartalis võib müügihind veidi langeda, kuid pikemas perspektiivis on suund pigem tõusule. ?Pikas perspektiivis ei ole midagi, mis sunniks meid mobiiltelefonide keskmise väljamüügi hinna senist prognoosi langetama,? lausus ta.

?Kindlasti ootas turg palju paremaid uudiseid, see oli pettumus,? lausus uudisteagentuurile Dow Jones üks Stockholmi maakler.

?Raportis ei olnud midagi positiivset,? ütles Bloombergile Kaupthing Sofi analüütik Mika Metsälä, kes andis aktsiale vähendamissoovituse.

Investeerimispank Dresdner Kleinwort Wasserstein tõdes kommentaaris, et konkurents mobiiltelefonide turul üha suureneb, avaldades survet nii Nokia turuosale kui kasumlikkusele. Lisaks mobiiltelefonide turu konkurentsi survele on investeerimispanga hinnangul alarmeeriv Nokia võrgusüsteemide marginaalide kokkukukkumine.

Nokia aktsia hind langes eile Helsingi börsil pärast vaheraporti avaldamist enam kui 4, kosus siis veidi, kuid läks pärast Kallasvuo esinemist ja USA aktsiaturgude avanemist taas suuremasse, ligi 6 langusse ja kukkus allapoole 17 euro taset.

Hetkel kuum