11. detsember 2002 kell 10:44

ELi laienemise rahastamises veel suured erimeelsused

Põhilised Euroopa Liidu laienemise rahastamist puudutavad küsimused lükati eile edasi selle nädala lõpul toimuvaks Kopenhaageni tippkohtumiseks.

Taani välisminister Per Stig Möller välistas aga patiseisu leevendamiseks igasuguse lisaraha Euroopa Liidust. ?Rahakott on nüüd tasku pandud ja enam sealt välja ei tule,? ütles Möller, vahendab MNS.

Mölleri avaldus tuli pärast seda kui Poola jätkas eile suuremate piimatootmiskvootide ning lisaraha nõudmist.

?Poola valitsus ja inimesed peavad aru saama, et see võta-või-jäta seisukoht ei aita,? toetas Möllerit Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Günther Verheugen.

Probleeme ei tekita ainult Poola, vaid ka praegused liikmesmaad, mis on Kopenhaageni tippkohtumise eel uuesti üles tõstnud oma vanad mured. Nii muretseb Austria riiki läbiva transiidi järsu suurenemise üle ning Saksamaa on tõstatanud tuumaenergeetika ohutuse küsimuse. Portugal tahaks suuremana näha oma põllumajandustoetusi, jne.

Pinget lisas Euroopa Komisjoni president Romano Prodi, kes soovitas eile praegustel liikmesriikidel kandidaatriikidele rohkem raha maksta. Ka Verheugen möönis, et 1999. a Berliinis kokku lepitud eelarves on veel teatud ruumi, kuid ?lagi on lagi? mis Verheugeni sõnul ?ei tähenda, et kõik raha tuleks tingimata ära kasutada.?

Vaatlejad ennustavad Kopenhaagenis ägedat lehmakauplemist.

Hetkel kuum