13. detsember 2002 kell 7:06

Euroopa Liit näitab Türgile rohelist tuld

ELi liidrid otsustasid eile hilisõhtul, et Türgi saab alustada liitumiskõnelusi kui riik on täitnud nn Kopenhaageni kriteeriumid.

?Me tahame Türgile saata tugeva ja positiivse sõnumi,? ütles Taani peaminister Anders Fogh Rasmussen täna esimestel hommikutundidel, pärast ELi Kopenhaageni tippkohtumise esimese päeva pikaleveninud lõppu. ?Türgi on teinud märgatavaid edusamme ning uue valitsuse reformid on toonud riigi tubli sammu võrra poliitiliste kriteeriumide täitmisele lähemale,? ütles Rasmussen.

?Otsustasime, et kui Euroopa Liidu Ülemkogu 2004. aasta detsembris leiab, et Türgi täidab Kopenhaageni kriteeriumid, mis on liitumiskõneluste alustamiseks kandidaatriikidele kehtestatud nõuded, algavad kõnelused Türgiga esimesel võimalusel,? ütles Rasmussen, pälvides osava sõnaseadmise eest väsinud ajakirjanikelt naerupahvaku.

?See on selge vastus selgele kusimusele,? utles Rasmussen.

?Sellega oleme kinni pidanud printsiibist, et Türgi saab kuupäeva liitumiskõneluste alustamiseks kui on täitnud vastavad poliitilised tingimused,? ütles Rasmussen. Nii ei ole EL lasknud end tugevast valissurvest, eelkoige USA poolt, mojutada.

Hetkel kuum