Kaja Koovit • 13. detsember 2002 kell 10:05

OPEC kärbib nafta tootmist

Naftahindade languse vältimiseks otsustasid OPECi liikmed eile Viinis naftatoodangut kärpida 7%, edastas The Wall Street Journal.

Samm annab tunnistust sellest, et naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) valmistub kevadel, mil naftanõudlus langeb tavaliselt aasta madalaimale tasemele, taas toodangut vähendama.

'Naftahind jääb praegusele tasemele või tõuseb,' lausus OPECi president Rilwanu Lukman. Tema kommentaar tõestas OPECi valmisolekut ja soovi riskida naftahinna tõstmisega olukorras, kus maailmamajandus võitleb taastumise eest.

'Sammu eesmärk on hinnalangust takistada,' lausus Petroleum Finance Co analüütik Raad Alkadiri.

OPECi kokkulepet võib lugeda Saudi Araabia ja selle mõjuka naftaministri Ali Naimi võiduks, kes veenis kartelli teisi liikmeid suurendama kvoote 1,3 miljoni barreli võrra päevas ning kärpima tegelikku tootmist 1,7 miljoni barreli võrra päevas, et paremini täita seatud lubadusi.

Samas tunnistavad ka OPECi ametnikud, et mõningane pettus jääb ka edaspidi kestma, vähemalt senikaua kui nafta hind jääb ülespoole 25 dollarit barreli eest.

OPECi 10 liikmesriiki, va Iraak, toodavad üle 2,5 miljoni barreli päevas rohkem kui nende endi piiriks seatud päevane 21,7 miljoni barreli piir lubaks.

Kui kvootide suurendamist piiratakse, väheneb erinevus deklareeritud ja tegeliku tootmise vahel, andes sellega OPECile suurema kvoodi numbri, mida kevadel vajaduse tekkides saab usutavalt kärpida.

Viinis langetud otsuse mõjul kerkis eile õhtul ka nafta hind. USAs Nymexil kerkis naftabarreli hind 61 senti 28,01 dollarini.

Londonis kerkis Brenti segu jaanuarilepingute hind 62 dollari võrra 26,87 dollarini. Praegu on see kerkinud 27,5 dollari tasemele.

Hetkel kuum