13. detsember 2002 kell 10:47

Põhjala börsid mõõdukalt kiired languses

Põhjala börsid on koos Euroopa turgudega alustanud täna langevalt. Maaklerid toovad põhjuseks kasumivõtmise.

Nokia liikus kell 12:30 Helsingi börsil 16,45 eurol ehk 3,5% miinuses.

?Ma arvan, et tegemist on kasumivõtmisega, kuna aktsia tõusis eile õhtul päris tugevalt,? ütles üks Soome maakler uudisteagentuurile AFX.

Nokia aktsia tõusis eile nii tugeva USA novembrikuu jaekaubandusnäitaja kui ka mobiiltelefonide korraliku müüginäitaja tõttu Soomes.

Evli Banki analüütik Karri Rinta usub, et Nokia aktsia püsib antud hinnatasemetel kuni jõuludeni. ?Me teame kui tugevasti vendorid praegu mobiiltelefone jaekaubanduse müüjatele edasi müüvad, kuid me peame veel nägema, et jaemüüjad suudaks need telefonid agressiivselt tarbijatele edasi müüa,? sõnas Rinta.

?Kui nad sellega toime tulevad siis võime tõenäoliselt näha ka aktsiahinnas tõusu ning ka järgmise aasta esimene kvartal peaks tulema korralik, kuna laovarudel pole lastud kuhjuda,? lisas ta.

Rinta aga hoiatas, et viimase kahe aasta jooksul on peale jõule jäänud jaemüüjatele kätte suured mobiiltelefonide varud, mis on põhjustanud mobiiltelefonide tootjatele ka kehva esimese kvartali.Seni aga kuni jõulumüügi numbreid pole avaldatud on aktsiale raske liikumapanevat jõudu leida.

Evil Bank andis hiljuti Nokiale soovituseks ?vähenda? ja aktsia hinnasihiks 18 eurot.

Ka Rootsi turg on maaklerite sõnul alustanud kasumivõtmise tõttu langevalt. Suurima löögi alla on telekomi- ja farmaatsiasektor.

Ühe kohaliku maakleri sõnul puudub turul sektor mis võiks turgu edasi viia, samuti pole märke, mis võiks parandada olukorda turul.

Kell 12:30 liikus Ericsson Stockholmi börsil 7,40 Rootsi kroonil ehk 0,7%, olles aga päevasiselt käinud ära ka 7,20 kroonil.

Maaklerite sõnul ?aitas? mobiiltelefonide tootja Alcateli nõrk 2003. aasta nägemus tugevdada investorite kõhklusi sektori vastu.

Suuremast kukkumisest on Ericssoni hoidnud ettevõtte tootmisjuht Per Arne Sandström, kes ütles majandusajalehele Financial Times, et Ericsson pürgib CDMA telekomiseadmete turul kolme suurima tegija hulka ja kolmekordistab oma turuosa.Lisaks sellele kordas Danske Equities, et jätab Ericssoni aktsiale ostusoovituse, lootuses et 2003. aasta teisel poole keerab ettevõtte kasumlikuks.

Rootsi ravimigigante AstraZenecat ja Pharmaciat nagu ka kogu ülejäänud sektorit morjandas nende konkurendi Bristol Myersi raamatupidamiseraskused.

Mõlemate aktsiaid olid kella 12:30 langenud paari protsendi jagu.

Hetkel kuum