Meelis Mandel • 19. detsember 2002 kell 22:00

Polli lõi Storaga käed

Tehingu hinda hoiavad osapooled endiselt suures saladuses. ?Üldse ei kommenteeri,? lausus Sylvesteri nõukogu esimees Mati Polli eile õhtul vastuseks sellekohasele küsimusele.

Varem on konkurendid aidanud meedial spekuleerida, et ligi 3 miljardi kroonise aastakäibega Eesti suurima puidutoodete ja puiduhankega tegeleva ASi Sylvester 66 aktsiate müügihind võiks küündida üle miljardi krooni. Raha tuleks Sylvesteri 97le eraisikust aktsionärile, kelledest üks suurimaid on Mati Polli.

Polli sõnul väheneb aktsiaosalus kõigil aktsionäridel proportsionaalselt.

Leping on esitatud heakskiidu saamiseks konkurentsiametitele ning tehing peaks lõpule viidama 2003. aasta esimeses kvartalis.

Polli lausus eile, et nüüd tuleb tehingule heakskiit saada nelja riigi konkurentsiametilt ? Eesti, Läti, Austria ja Saksamaa ametitelt. Ta avaldas ka lootust, et konkurentsiametid tehingule heaksiidu annavad. ?Me kipume Balti majandusruumi koos vaatama,? lausus ta lisades, et konkurentsiametid on siiski igal riigil omad.

"Ülevõtmine tugevdab Stora Enso positsiooni Balti riikides nii puiduhanke kui ka puidutoodete äris. Konkurentsivõimeline kohalik toodang täiendab Stora Enso Timberi tootevalikut globaalsel puidutoodete turul," lausus Stora Enso Timber Productsi vanem täitevasepresident Arno Pelkonen.

Polli sõnul on Sylvesteril uuel omaniku käe all kavas edasi arendada suurt investeeringute programmi, millega luuakse juurde ka täiendavaid töökohti.

Kavatsuste protokoll Sylvesteri saetööstustest 66 omandamiseks allkirjastati 2002. aasta augustis. Leping hõlmab ka Sylvesteri puiduhankeettevõtete 100-liselt Stora Enso Metsa omandusse siirdumist.

Võrreldes augustis sõlmitud eellepingut pole Polli sõnul eilses lepingus muutusi. Ta ei soovinud vastata küsimusele, kas esialgne hinnapakkumine jäi samaks. ?Stora Ensol säilis ostusoov,? lisas ta vaid.

Konkurentsiamet on varem Äripäevale keeldunud kommenteerimast oma võimalikku otsust suurtehingu osas ja lubanud selle teha alles pärast vastava taotluse läbivaatamist.

Eesti suuruselt kolmanda saeveski, Võrumaal tegutseva Toftani juhataja Tiit Kolgi sõnul oli Stora Ensol Sylvesteri ostes soov kindlustada oma Soome ja Rootsi tööstusi toormevoogudega. Kolgi aramust mööda väheneb tehingu sõlmimisel tõenäosus Eestisse kaasaaegse tselluloositööstuse rajamiseks.

Soome-Rootsi puidukontsern Stora Enso Timber tõuseb Sylvesteri ülevõtmise järel maailma suuruselt teiseks puidutöötlejaks.

Eile ostis Stora Enso Helsingi börsilt 600 000 omaaktsiat, koguhinnaga pisut üle 100 mln krooni. Ettevõtte omanduses on nüüd oma aktsiaid ligi 4,5 mld krooni väärtuses.

Hetkel kuum