Sirje Rank • 19. detsember 2002 kell 22:00

Soome Instrumentarium ameeriklastele

Tehinguga tekiks ala üks tugevamaid firmasid kogu maailmas, ühtlasi tuleks General Electricu meditsiinisiiniseadmete divisjoni GE Medical Systems tehnoloogia haru peakorter koos uurimis- ja arenduskeskusega Helsingisse.

Tehingu hind ? kaks miljardit eurot ehk 31,3 miljardit krooni - on suurimaid, mida üks välisfirma Soome firma ülesostmise eest on maksnud.

GE tahab üles osta kõik Instrumentariumi aktsiad, pakkudes ühe aktsia eest 40 eurot. See on ligi 50 rohkem Instrumentariumi aktsia teisipäevane sulgemishind 27,10 eurot. Analüütikute sõnul peab hind ilmselt tagama, et pakkumine kindlasti ja kiiresti vastu võetakse.

Tehingu tulemusel liidetakse Instrumentarium, Euroopa üks juhtivaid anestesioloogia- ja intensiivravi seadmete tootjaid, kaheksa korda suurema GE meditsiinitehnoloogia üksusega. Heakskiidu on andnud mõlema firma juhatused.

Tehinguks sõitis Soome ka GE kontserni juht Jeffrey R. Immelt, kes võttis John F. Welchilt GE juhtimise üle enam kui aasta tagasi. Immelt tõrjus kahtlusi, et ülesostmine võtab Instrumentariumilt võimaluse areneda Nokia-laadseks edulooks, kirjutas Helsingin Sanomat. ?Meie unistus on, et meist saab maailma juhtivaid firmasid tervishoiusektoris,? ütles Immelt, loetledes Euroopas üles ostetud firmasid, mis GE abil on suureks kasvanud.

GE Medical Systems?i käive on 9 miljardit eurot. Eesmärk on suurendada see aastaks 2005 15 miljardile.

Instrumentariumi käive oli mullu veidi üle miljardi euro. Pärast 1997. aastat kui firma juhiks sai Olli Riikkala, on sellest saanud juhtiv anestesioloogia- ja intensiivravi seadmete tootja, mis annavad käibest üle 80. Firma on tugevamaid tõusjaid Helsingi börsil ? kahe aastaga on aktsia hind tõusnud 130. Sügisel müüs Instrumentarium oma optika haru Hollandi firmale Pearle.

?Pakkumine vastab Instrumentariumi väärtusele,? ütles juhatuse esimees Timo Peltola. Tegevjuht Olli Riikkala aga kordas, et firma ei olnud müügis vaid ostupakkumine oli GE initsiatiiv. ?Instrumentarium oleks hakkama saanud ka omal käel,? ütles Riikkala.

Tehing loodetakse lõpetada 2003. a teisel poolel tingimusel, et 80 aktsionäridest ja konkurentsiametid selle kinnitavad.

Instrumentariumil on 18 000 aktsionäri, neist 60 suuraktsionärid. Kauppalehti andmeil on enamus viimastest tehingu poolt.

?Me ei usu, et konkurentsiamet takistuseks saab,? ütles GE Medical Systems tegevjuht Jospeh Hogan. Firmad täiendavad teineteist ning midagi sulgeda pole vaja. Sama kehtib tegevuspiirkondi võrreldes ? Instrumentarium on tugevam Euroopas, GE Põhja-Ameerikas ja Aasias. Ka Instrumentariumi käibest tuleb pool Põhja-Ameerikast ja Kanadast.

?See tehing keskendub kasvule ja mitte kokkuhoiule,? ütles Hogan.

Nii Hogan kui Riikkala usuvad, et tegutsevad kasvualas. Kui sõjajärgne beebibuumi põlvkond vananeb, kasvab oluliselt nõudmine seadmete järele, mida toodavad GE ja Instrumentarium.

Instrumentariumi asutasid soome keelt kõnelevad arstid tsaariajal instrumentide maaletoomiseks. Tegevjuhi sai firma alles 1947. a, börsile mindi 1971. a. Esimese Soome firmana noteeriti Instrumentarium 1983. a. USA Nasdaqi börsil

Soomlastele on GE tehing üks suuremaid tehinguid, kus välisfirma ostab Soome firma. Lõppevasse aastasse jääb veel Sonera ülevõtmine Rootsi Telia poolt, Saksa EON ostis Esbo Elektriska, Scottish&Newcastle võttis üle Hartwalli, Hollandi Wereldhaves Helsingi Idakeskuse.

Hetkel kuum