Ülo Toomsalu • 13. jaanuar 2003 kell 6:26

PM: Jääprognoos Eestis seadustamata

Kehtivate seadusate järgi pole olemas ei mereilmateadet ega jääuuringuid.

Kuigi kõigi rahvusvaheliste meresõiduaktide järgi peavad laevad ohutuse tagamiseks kasutama mereilmateadet, ei telli riik meresõitu puudutavat ennustustööd.

Kuigi praegu tihti toimuvatel jäästaabi koosolekutel esineb värske jääprognoosiga ka Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut (EMHI), tunnistas EMHI peadirektor Jaan Saar Postimehele, et tema alluvate tegevust jääolude ennustamisel võiks nimetada pigem hobiks.

Ometigi on jääga toimuva teadasaamine ülimalt tähtis nii meresõiduohutuse seisukohast kui ka selleks, et riigiametnikud saaksid jäälõhkujate tööd korraldades kasutada riigi raha kõige otstarbekamalt.

Prognooside koostamiseks puudub riiklik tellimus ja sellest tulenevalt ka rahastamine. Põhjuseks on augud Eesti seadustes, kus pole mereilmateadete ega ühe tähtsa kliimakomponendi - jää - kohta sõnagi. Praegu koostatakse EMHIs üldprognoose meremeeste jaoks asutuse teiste tööde arvel, arvestades rahvusvahelisi kokkuleppeid.

Seadusetühikust tulenevalt ei kuulu ka sel talvel nii vajalikuks osutunud jääolude prognoos instituudi töötajate otseste kohuste hulka ning Saare sõnul tegeldakse jäästaabi teavitamisega teatud määral südametunnistuse survel.

«Meilt tellivad jääolude kohta ennustusi eraõiguslikud sadamad ja agendid, ning neid me ka vastavalt lepingule teavitame,» selgitas Saar. «Riiklikku tellimust pole.»

Hetkel kuum