15. jaanuar 2003 kell 15:14

Käivitus esimene Euroopa automaatne sõrmejälgede tuvastamise süsteem

Täna käivitus esimene Euroopa automaatne sõrmejälgede tuvastamise süsteem Eurodac, teatas Euroopa Komisjon suhtekorraldusbüroo vahendusel.

Süsteemi abil registreeritakse varjupaigataotlejate ja ebaseaduslike immigrantide sõrmejäljed, et hõlbustada selle riigi kindlaksmääramist, mis vastutab varjupaigataotluse läbivaatamise eest.

Eurodac võetakse täna kasutusele kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides välja arvatud Taani ja Eurodaci määrusega seotud kolmandates riikides Norras ja Islandil.

Eurodaci süsteemis võtab iga osalev riik kõigi üle 14-aastaste varjupaigataotlejate sõrmejäljed. Sõrmejälgi võrreldakse andmebaasi sisestatud andmetega. Kui Eurodac näitab, et sõrmejäljed on juba salvestatud, saadetakse varjupaigataotleja tagasi riiki, kus tema sõrmejäljed esmakordselt registreeriti.

Ligipääs süsteemile on lubatud üksnes Eurodac?i määruses esitatud eesmärkidel. Andmebaasis ei ole inimese nime ega muid isiklikke andmeid, vaid see tugineb üksnes biomeetrilisel võrdlusel, mis on turvalisim ja täpseim kättesaadav identifitseerimismeetod. Andmesubjektide õiguste kaitse tagamiseks asutatakse sõltumatu ühine järelevalveasutus.

Euroopa Komisjonil kulus Eurodac?i loomiseks kaks aastat. Koostöö Eurodac?i raames on hea alus edasistele ühistele IT-projektidele, nt Schengeni informatsioonisüsteemile või Euroopa viisa identifitseerimise süsteemile, leiab komisjon.

Hetkel kuum