Ülo Toomsalu • 12. veebruar 2003 kell 5:58

EPL: Keskerakond soovib tuua riigikeele kõrvale vene keele

Keskerakond soovib mitme parempoolse erakonna hinnangul muuta vähemusrahvuse seaduse eelnõuga Eesti riigi kakskeelseks.

Isamaaliidu juhatuse liikme Mart Nuti sõnul näeb eelnõu ette vene keele muutmist üleriigiliseks vähemuskeeleks, mis tähendab kogu avaliku teabe muutmist kakskeelseks, kirjutab Eesti Päevaleht. ?See tähendab, et eestlased kui põlisrahvas ning sisserändajad on asetatud ühesugusesse otsustusõigusesse Eesti tuleviku üle,? ütles Nutt.

Isamaaliidu esimehe Tunne Kelami hinnangul on sellise eelnõu esitamine mitte-eestlaste häälte püüdmine ning ta ei kahelnud, et kui Keskerakond valimistel kaaluka võidu saab, esitatakse esimeste tööülesannetena eelnõu Riigikogu järgmisele koosseisule.

Eelnõu üks esitaja, Keskerakonna fraktsiooni liige Mihhail Stalnuhhin peab Isamaaliidu võitlust arusaamatuks. ?Kõik on vale. See on iga riigi enda reguleerida, keda peetakse vähemusrahvuseks,? ütles Stalnuhhin. ?Kui arvatakse, et 169 000 inimest pole vähemus, siis seda ma ei mõista.?

Eelnõus on punkt, mille kohaselt esitatakse ametlikke dokumente eesti keeles ning mitteametlikult vene keeles. ?Kas ma pean tõesti näiteid tooma pangandusest, ärist, kus vene keel on kasutusel? Seda reguleerib raha: kui on kasulik, siis seda tehakse,? märkis Stalnuhhin. ?Kellegi õigusi ei rikuta ning on rahvusvahelise õigusega kooskõlastatud.?

Nutt märkis seevastu, et tegemist on katsega luua välismaalastele privileege Eesti kodanike arvel. ?Seaduse vastuvõtmisel loodaks Euroopa õiguses enneolematu pretsedent: Eesti oleks sel juhul ainus riik Euroopas, kes laiendaks Euroopa Vähemusrahvuste Raamkonventsiooni kehtivust välismaalastele,? märkis Isamaaliidu poliitik.

Hetkel kuum