Ülo Toomsalu • 14. veebruar 2003 kell 6:35

Sakala: Kindral Laidoneri kuju võib tulla ratsa või kuubis

Kindral Johan Laidoneri mälestusmärgi kavandite konkursi ?ürii on kümnest tööst välja valinud kaks ja jätnud need teise vooru edasi võistlema.

Töö märgusõnaga 'Saleen' kujutab Viljandis Kirsimäel paiknevat ratsamonumenti, mida ilmestvad Viljandi sümbolid, järv ja lossivaremed, ning mille taha jääb kindral Laidoneri sünnikoht Viiratsi lähedal Raba talus, kirjutab Sakala.

Teise töö 'L³' ideekavand püüab leida rahvusliku suurkuju mälestuse jäädvustamisel aga täiesti ebatraditsioonilist vaatenurka.

Monument kujutab endast tohutut, kahe avatud küljega kuupi, mille vastastikustes seintes on avaused portreeskulptuuride tarvis.

'Tegemist on Laidoneri psühholoogilise portreega kahelt eluetapilt ? heroiline väejuht Vabadussõja päevilt ja autoritaarne riigimees Eesti Vabariigi loojanguhetkeil,' ütlevad autorid oma selgituskirjas.

Monument on paigutatud Viljandi raekoja esisele haljasalale.

10. veebruaril kokku saanud ?ürii hääletuse tulemusena tõusid esile just kaks ülalpool kirjeldatud kavandit. 'Kahtlemata on need ka nii esteetiliselt kui kontseptuaalselt tasemelt teistest üle,' ütles ?ürii liige Mari Sobolev.

Mõlema töö autoritel on aga ?ürii palunud kaaluda alternatiivse asukoha leidmist Viljandi vanalinnas.

?ürii järgmine koosolek on 20. veebruaril.

Hetkel kuum