Ülo Toomsalu • 21. veebruar 2003 kell 6:22

EPL: Rüütli rahvuslik lepe sai hoo sisse

Üle aasta rahvusliku leppe sõlmimist propageerinud president Arnold Rüütel säras eile rõõmust ühiskondliku kokkuleppe memorandumi allkirjastamisel.

Memorandumile kirjutasid eile Kadriorus alla erakondade juhid, ärieliidi tipud, ülikoolide rektorid ning kümnete organisatsioonide esindajad, kirjutab Eesti Päevaleht.

Selles dokumendis lubavad 39 allakirjutanut juba õige pea leppida kokku Eesti arengu kesksetes küsimustes ning vormistada ühiskondliku lepingu lõpptekst, mille põhimõtted kajastuksid ka 2004. aasta riigieelarves.

Rüütel pidas väga oluliseks, et memorandum sündis enne 24. veebruari. ?Mul on väga hea meel, et suutsime pidupäeva eel kokku tulla ja olla kõrgemal päevapoliitikast ning koos kaugemale vaadata,? ütles Rüütel.

Riigipea väitel on nüüd põhjust pärast valimisi taas kokku tulla ja leida lahendused Eesti ees seisvatele probleemidele. Eesmärgiks on, et Eesti jääb kestma, lisas Rüütel.

?President on leppe initsiaator. Tema saavutus on see, et memorandumile kirjutati alla,? ütles Rüütli nõunik Andra Veidemann. Rahvusliku leppe täitmist hakkab Veidemanni sõnul valvama loodav sihtasutus, samuti lepingu osapooled ja kindlasti ka avalikkus. Sihtasutuse ülalpidamiseks vajalikud summad on planeeritud ka presidendi kantselei eelarvesse.

Peaminister Siim Kallas on varem öelnud, et ühiskondliku leppe üle on mõistlik tõsiselt nõu pidada valimiste järel. Reformierakonna esimeest Kallast ja Keskerakonna esimeest Edgar Savisaart asendasid allakirjutamise tseremoonial parteide peasekretärid, Mõõdukate esimeest Ivari Padarit aga Mart Meri.

Hetkel kuum