Ülo Toomsalu • 21. veebruar 2003 kell 6:11

PM: Prügisortimistehas lubab väiksemaid prügiarveid

Jäätmete sortimine lubab osa prügi taaskasutusse saata ning prügimäele mineva prahikoguse vähenemise arvel on väiksemad ka inimeste prügiarved.

Eesti esimene jäätmete sortimise tehas tekitab asjatundjates vastakaid seisukohti - ühed ootavad ettevõtmisele suurt edu, mis tähendaks tarbijale ka odavamat prügiveo hinda, teised aga kardavad läbikukkumist, kirjutab Postimees.

Praegu maksab tarbija prügiveofirmale selle eest, et tema praht ära viiakse ning prügimäele ladustatakse. Ladustamise eest tuleb vedajal maksta ning sellegi raha võtab ta tarbija taskust.

Jäätmete sortimise tehas peab aga käigushoidmiseks prügi vedaja käest kätte saama enne, kui see prügimäele rändab. Seetõttu võtab sortimistehas selle eest väiksemat tasu ning nii saab ka tarbija odavamalt hakkama.

Kogutud prahi hulgast valivad prügisortimistehase töötajad käsitsi välja taaskasutatava osa, mis spetsiaalsetele tehastele toormena maha müüakse. Kasumit saab selline tehas teenida just viimase etapi arvel.

Prügisortimistehase juhatuse esimehe Kalle Pungase sõnul läheb taaskasutusse umbes 30 protsenti vedajatelt ostetud jäätmetest, ülejäänud rändab paratamatult prügimäele, kuid seda tehase vahendusel. Seetõttu viivad ka prügivedajad neile vaid segajäätmeid ning inimeste endi sorditud praht tehasesse ei jõua, sest selle müüb vedaja ise maha.

Hetkel kuum