Ülo Toomsalu • 21. veebruar 2003 kell 6:31

SLÕL: Eestil on lootus pool Eesti Pangast kaduma läinud rahast tagasi saada

Eesti riigile kaduma läinud 10 miljoni dollari tehingus osalenud itaalia ärimees Mario Bertelli võeti üle poole aasta tagasi vahi alla.

Väidetavalt on just temalt võimalik kätte saada pool kadunud rahast, kuid Eesti politsei on uurimise peatanud, kirjutab SL Õhtuleht.

Ühe versiooni kohaselt kanti praegusele Eesti peaministrile Siim Kallasele kohtuasja kaela toonud 10 miljonit dollarit hiidintresside lootuses just Mario Bertelli firma Villa Paradiso pangaarvele. Tehing toimus 1993. aasta novembris.

Sealt edasi jagunes raha teekond Eesti ajakirjanduse andmetel kaheks. Bertelli kandis viis miljonit dollarit ihupankur Enzio Tavassole, sisuliselt aga jäi raha Bertelli käsutusse. Teine pool rahast liikus päev hiljem Vito Schiralli pangaarvele. Schiralli kandis kaks miljonit dollarit tagasi Eestisse (esimeseks tagasimakseks) ja 500 000 dollarit 1970ndatel Murru vanglas istunud endisele Viru ärikale Abram Sherile (teenustasuks vahendamise eest).

Ülejäänud 2,5 miljonit dollarit võttis Schiralli lihtsalt väiksemate summadena välja ning kulutas ära.

Politseiameti pressiesindaja Kadri Palta nimetab eeltoodud versiooni raha liikumisest ennatlikuks. Ta möönab, et keskkriminaalpolitsei uurija on käinud Itaalias ja Mario Bertelli üle kuulanud, kuid ta ei olevat kahtlusalune.

Kui peab paika versioon, mille kohaselt Bertelli pool rahast enda käsutusse sai, siis kasutas ta seda suure tõenäosusega talle praeguseks hulga pahandusi kaela toonud villaderajooni ehituseks.

Itaalia ajalehed kirjutavad, et 1994. aastal ostis Bertelli firma Sardiinias maad. Eesti Pangast pärit raha oli selleks ajaks tema kätte jõudnud ja ta hakkas ehitama luksuslikke villasid. Aasta hiljem tekkisid esimesed probleemid: protestisid keskkonnakaitsjad ja ehitustööde alltöövõtjad, kes polnud tasuga rahul.

Eelmisel suvel Bertelli vahistati ja viidi Garda järve äärsest villast vanglasse. Teda süüdistatakse organiseeritud kuritegevuses, maksudest kõrvalehiilimises ja pankroti tekitamises. Mehe firmal on võlgasid 360 miljoni euro väärtuses, väidetavalt varjab ta ?veitsis 400 miljoni euro suurust varandust.

Kui Itaalia politseil õnnestub tõestada, et Bertelli peidab 400 miljoni eurost varandust ja Eesti politsei omakorda leiab kinnituse versioonile, mille kohaselt pool kadunud 10 miljonist dollarist liikus Bertelli käsutusse, tekib lootus pool rahast Eestisse tagasi tuua.

Politseiameti pressiesindaja Kadri Palta lisab, et Eesti politseis on tehingu uurimine juba pikemat aega peatatud. Kõik uurijad, kes looga tegelesid, on kriminaalpolitseist lahkunud.

Hetkel kuum