27. veebruar 2003 kell 7:51

Nafta hinna kerkimine pole nafatkompaniide aktsiate hindu tõstnud

Kuigi nafta hind on kerkinud Lahesõja järgse perioodi kõrgeimale tasemele, pole hinnatõus naftakompaniide aktsiate hindadesse materialiseerunud.

Vaatamata nafta hinna tõusule novembriga võrreldes pea kaks korda, on naftakompaniide aktsiate hinnad kerkinud selle aja jooksul vaid protsendi võrra, kirjutab ajaleht The Wall Street Journal.

Põhjus, miks investorid pole nafta hinnatõusu tõttu kompaniide aktsiaid soetanud, on ajalehe sõnul väga lihtne. Eelmisel korral sõjas Iraagiga (Lahesõja ajal) hakkas nafta hind järsult langema minutitega kohe pärast seda kui esimesed pommid hakkasid Iraagi pinnale kukkuma üle 40 dollarilt barrel alla 20 USDni.

Nn talupojamõistus arutleb järgmiselt: USA ründab Iraaki, nafta hind kukub kokku, aktsiaturud hakkavad kiiresti kerkima, naftafirmade aktsiad kerkivad vähe. Pole siis ime, et investorid ignoreerivad taoliste gigantide nagu BP <GR#US.BP>, ExxonMobili <GR#US.XOM>, Chevron Texaco <GR#US.CVX> aktsiaid.

Probleem on aga selles, kirjutab ajaleht, et uus sõda stsenaarium ei korda tõenäoliselt lahesõja stsenaariumit. Järjest enam kasvab analüütikute hulk, kes arvavab, et nafta hind jääb kõrgeks kauemaks ajaks kui seni on arvatud ning naftakompaniide aktsiad võivad olla atraktiivsemad, kui seni paistab.

USA Energiainfo agentuuri (EIA) prognoosi kohaselt jääb naftabarreli hind sel aastal ülapoole 30 dollari taset. Uudisteagentuuri Reuters poolt läbi viidud küsitluse järgi ennustavad analüütikud ja konsultandid selle aasta keskmiseks hinnaks 22,81 dollarit barrel.

On selge, et 30 dollari juures, on nafta kompaniide kasumid korralikud. ?Naftakompaniid on võis?, lausus ajalehele investeerimispanga Bear Sterns naftatööstuse analüütik Fred Leuffer. ?Nad teenivad esimeses kvartalis hästi, aga ma ei usu, et analüütikud ootavad neist enam?, lisas ta.

Hetkel kuum