Ülo Toomsalu • 28. veebruar 2003 kell 6:17

EPL: Linn surub ühistule peale seadusvastast lepingut

Majades, kus linna rendipindadel tegutsevad kauplused, sunnib Põhja-Tallinna linnaosa valitsus seadusvastaselt peale kolmepoolseid lepinguid.

?Nad käivad oma lepinguga peale nagu uni. Peaaegu olin juba valmis sellele alla kirjutama, kuid konsulteerisin juristidega ja nemad soovitasid seda mitte teha,? rääkis Kopli 100c korteriühistu esinaine Raja Turu Eesti Päevalehele.

Kopli 100c on 64 korteriga telliskivimaja, mille esimesel korrusel tegutseb kokku kolm kauplust. Ligikaudu tuhande ruutmeetri suuruste kaupluseruumide omanik on linn, kes neid siis omakorda edasi rendib.

?Linn võtab kaupluste käest renti kuuldavasti 25 krooni ruutmeetrist kuus. Meie omakorda võtame kommunaalteenuste osutamise eest 8 krooni ruutmeetrilt, nagu kõigilt teistelt ühistu liikmetelt. Seni oleme arveid esitanud linnaosa valitsusele, kuid nüüd soovib linnaosa valitsus sõlmida kolmepoolset lepingut, et me rentnikuga otse suhtlema hakkaksime,? selgitas Turu.

Tema kinnitusel ähvardas linnaosa valitsus oma kirjas kommunaalmaksete maksmisest loobuda, kui ühistu lepingu sõlmimisest keeldub. Oktoobrist kuni detsembrini linnaosa valitsus ühistule raha ei maksnudki, kuid detsembri lõpus maksis võla siiski ära.

?Jaanuaris ei ole nad jälle maksnud. Aga lepingu kirjad saabuvad regulaarselt iga kuu,? nentis Turu. ?Linnaosa valitsus tahab lepinguga saavutada olukorda, kus nemad lillegi liigutamata lihtsalt raha vastu võtavad,? lisas ta.

Põhja-Tallinna linnamajanduse osakonna juhataja Osmar-Paul Soidla sõnul ei sunni linnaosa valitsus kellelegi midagi peale.

?Me lihtsalt soovitame,? kinnitas ta. Kolmepoolse lepingu eesmärk on tema sõnul bürokraatia vähendamine ja asjaajamise lihtsustamine. Võrdluseks tõi Soidla kaupluse, kus klient samuti müüjaga otse üle leti suhtleb ja vahendajat ei kasuta.

Korteriühistute liidu juristi Urmas Mardi hinnangul on selliste lepingute ühistutele pealesurumine ebaseaduslik. ?Mitte mingit alust ei ole sellist asja nõuda,? oli ta resoluutne.

Hetkel kuum