Ülo Toomsalu • 4. märts 2003 kell 6:12

PM: Majandusmehed peavad valimistulemusi soodsaks

Majandusasjatundjate ja ettevõtjate hinnangul kulgesid Riigikogu valimised neile meelepäraselt.

Investeerimispanga Suprema analüütiku Veikko Maripuu hinnangul võivad ärimehed valimistulemustega igati rahule jääda. «Võib eeldada, et tuleb parempoolne valitsus ja majanduses jätkub stabiilsus.»

Stabiilne ja investeeringuid soosiv majanduskeskkond on nii välismaistele kui Eesti rahastajatele analüütikute hinnangul kõige olulisem. Kui tulumaksu vähenemise või maksuvaba miinimumi tõstmisega jääb rohkem raha tarbija taskusse, suurendab seegi Eesti majanduskasvu, kirjutab Postimees.

Kuigi võimalikku valitsuskoalitsiooni kuulujaid on raske ennustada, näib majandusekspertidele, et vasakpoolset valitsust Eestis siiski ei tule.

«Et inimeste elujärje parandamiseks on praegu kõige olulisem soodustada ettevõtlikkust, siis tundub vasakpoolse, pelgalt sotsiaalsete eelistustega valitsusega jätkamine esialgu riigi jaoks ennatlik,» nentis Maripuu. «Samas peab koalitsioon aga üha enam arvestama ka tasakaalustatud sotsiaalpoliitikaga.»

Maripuu sõnul on mõnevõrra üllatav, aga samas rõõmustav, et valijad on küllalt hästi kursis riigi majanduses toimuvaga ja suutsid läbi närida ka kõige populistlikemaist valimislubadustest.

Maripuu hinnangul tulumaksusüsteemi pärast valimisi suure tõenäosusega oluliselt ei reformita. «Ilmselt tõuseb siiski tulumaksuvaba miinimum,» ütles Maripuu.

Ka Hansapanga juhatuse liikme Erkki Raasukese hinnangul tundub uus võimalik koalitsioon Eesti majandusele stabiilselt mõjuvat.

«Valimised hakkavad majanduses üha enam rolli mängima,» kinnitas Raasuke. «Kuigi need Eestis veel aktsiaturgu ei mõjuta, oli seekord nii maksupoliitilisi kui teisi majandust puudutavaid vaidlusi erakondade vahel varasemast tunduvalt rohkem.»

Hetkel kuum