11. märts 2003 kell 8:07

Föderaalreserv võib alandada baasintressi 1958. aasta tasemele

USA Föderaalreserv võib olla peagi sunnitud alandama baasintressi madalaimale tasemele alates 1958. aastast, teatab uudisteagentuur AP.

Kartusele, et majandus toibub 2001. aasta kriisist vaevaliselt, lisandus tööpuuduse kasv veebruaris 5,8 protsendile ning 308 tuhande töökoha kaotus. ?Enne tööhõivenumbrite teatavakssaamist arvasime, et Fed jätab baasintressi muutmata ja järgmiseks muutuseks tuleb tõstmine, mitte alandamine?, kommenteeris agentuurile võlakirjade turu analüüsikeskuse Wrightson ICAP peaanalüütik Louis Crandall. Nüüd ennustab Crandall, et keskpank alandab 18. märtsil toimuval nõukogu koosolekul baasintressi veerandi protsendipunktilist võrra.

Mõned analüütikud usuvad, et Fed võib baasintressi alandada isegi poole protsendipunkti võrra, nagu seda tehti novembris, kui selle põhjenduseks viidati ?geopoliitilistele riskidele?.

Viimati langetas Fed üleöölaenude baasintressi 1,25 protsendini, mis on selle madalaim tase alates 1961. aasta juulist. Alla 1 protsendi pole see intress olnud alates 1958. aasta juulist, mil USA presidendiks oli Dwight Eisenhower.

Praeguseks arutletakse peamiselt kahe stsenaariumi üle. Kui USA läheb Iraagi vastu sõtta ja saab kiire võidu, mis paneb aluse Ühendriikide majanduskasvu järsule kiirenemisele, siis keskpank baasintressi tõenäoliselt ei tõsta. Kui aga sõda kulgeb kehvasti, mis toob endaga kaasa nafta hinna hüppelise tõusu, ei kõhkle Föderaalreserv ilmselt hetkegi kasutamaks kogu intressireservi, mis on keskpangale jäänud.

Hetkel kuum